Basit Meditasyon: Nefes Teknikleri

Basit Meditasyon: Nefes Teknikleri

Derler ki, mutlu kişi, saçını tararken saçını düşünen kişidir. Günlük hayatta meditasyon her şeyden önce kişinin yaptığı işin farkına varması ile sağlanabilir. Nefes teknikleri ve bu teknikleri kullanarak yapacağınız egzersizler farkındalığınızı artırmak, yaptığınız işe odaklanmak için biçilmiş kaftandır.

Basit Meditasyon

Şimdi düşünün, son aldığınız nefes kısa mıydı, uzun muydu? Cevap veremiyorsanız büyük ihtimalle farkındalığınızın odağı okumakta olduğunuz bu satırlardaydı ve nefesiniz kısa bir nefesti. Oysa, tam da şimdi gözlerinizi bu yazıdan ayırmamış bile olsanız farkındalığınızın odağı nefesinize kaydı ve alıp vermekte olduğunuz nefesin süresi uzadı. Bunun sebebi, farkındalığınızı nefesinize çevirecek bir durum oluşmuş olmasıdır.

Nefes Teknikleri

Çoğu kişi sadece nefesleri uzunken nefes alıp verdiğinin farkındadır. Farkındalığınız nefesinize kaydığında daha derin nefes alıp veriyor olmanız normaldir. Bununla birlikte kendinizi derin nefes alıp vermeye zorlamayın; derin ve uzun nefes almaya çalışmanın farkındalığı artırmaya olumlu bir etkisi yoktur; aksine zararı vardır.

Okumaya devam ederken nefesinizin uzun mu, kısa mı olduğunu sorgulamaya devam ediyor olabilirsiniz. Uzun ise sevinmenize, kısa ise yerinmenize bir sebep yok. Çünkü aslında doğru veya yanlış yok. Farkındalığın aslında gerçekleri olduğu gibi görmekten ibaret olduğunu hatırlayın.

Nefes Teknikleri ile Nefese Odaklanmak

Geriye doğru düşünürseniz, nefesinize odaklanmak için gözünüzü sayfadan bile almadan okumaya kısa bir ara verdiğiniz. Odağınızı nefesinize kaydırırken farkındalığınız çok kısa bir süreliğine okumakta olduğunuz sözcüklerden ve onların anlamlarından uzaklaşır. Fakat nefesinize odaklandıktan hemen sonra tekrar okumakta olduğunuz satırlara geri döner; okumaya bir nehrin akışı gibi teklemeden devam edebilirsiniz.

Böyle bir egzersiz iki işi bir arada yapmak değildir. Her paragrafa başlarken nefesinizi kontrol etmeyi deneyin. Bunu gündelik hayatınıza yayabilirsiniz. Arada bir nefesinize odaklanıp yaptığınız işe geri dönmek yaptığınız işin kalitesini görülür bir derecede artıracaktır. Nefes Teknikleri sayesinde bu paragrafı okurken nefesinizin farkında olduğunuz için daha sakin olduğunuzu farkediyor olmalısınız.

Nefesin Farkına Varmak

Özellikle uzun nefeslerin farkına daha kolay varıyor olmalısınız. Ve böyle bir farkındalığı deneyimlerken her zamankinden daha uzun nefes alıp vermeye başlarsınız; bu da tekrar dönüşerek farkındalığı daha da kolaylaştırır. Beynin doğal işleyişi böyledir; odaklanacak bir hedefin varlığı hedefin daha da belirginleşmesini sağlar. Buraya geldiğinizde nefesiniz kısaldıysa bile siz bunun farkındasınız. Çünkü artık bilen durumuna geçtiniz ve beyninizin işleyişini değiştirdiniz bile. Nefes tekniklerini kullandığınızda, bu yazıyı okumayı bıraksanız bile nefesinizin farkında olmaya devam edeceksiniz.

İlüzyon: Videoyu başlatın ve gözünüzü kırpmadan resmin ortasına bakın.
[td_block_video_youtube playlist_title=”Odaklanma Egzersizi” playlist_yt=”7SA08JfbMkQ” playlist_auto_play=”0″]

Farkındalığın artırılması için sık sık nefese odaklanmak salık verilir. Nefesinizle başlayan farkındalığınızı zamanla tüm gündelik hayatınıza yayabilirsiniz. Bu bir çok sorunu kafanızdan söküp atmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte kentlerde sıkıntıya neden olan çok fazla dış etken vardır. Denilebilir ki, şehirlerde yaşam bizleri farkındalıktan uzaklaştıracak kapanlarla doludur. Bu durumda biribiri ardına aklınıza hücum eden düşüncelerden kurtulmak mümkün olmayabilir. Özellikle günümüzde iş hayatı zaten sorunlarla doludur. eğer çalışırkenki düşünme şekliniz yanlışsa hiçbir teknik sizi rahatsız edici düşüncelerden kurtaramaz. Sorun çözmek için uğraştığınız zamanın çoğunu daha fazla sorun üreterek harcarsınız. Nefes tekniklerine ek olarak farkındalığın artırılması için kullanabileceğiniz bazı yöntemleri ise sizler için “Meditasyon ve Düşünce Egzersizleri” isimli yazımızda özetledik.


Bir sonraki yazımız: Meditasyon ve Düşünce Egzersizleri