Bitkilerden Gelen Sağlık: Aromaterapi

Bitkilerden Gelen Sağlık: Aromaterapi

Aromaterapi Nedir?

Aromaterapi, beden, zihin ve ruh sağlığını dengelemek için bitkilerden doğal olarak çıkarılan aromatik esansları kullanma sanatı ve bilimi olarak tanımlanabilir. Beden, zihin ve ruh sağlığını dengelemek için bitkilerden doğal olarak çıkarılan aromatik esansları kullanma sanatı ve bilimi olarak tanımlanabilir. Bir kişinin doğal iyileşme sürecini geliştirmek için fizyolojik, psikolojik ve manevi süreçleri birleştirmeyi amaçlamaktadır.

Aromaterapi yöntemi, yaklaşık 6000 yıllık bir geçmişe sahiptir. İlk olarak eski Mısır uygarlığı tarafından mumya yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Aynı çağlarda, eski Çin uygarlığı tarafından da aromaterapi yağları ve bitkileri tanrıya olan şükranın bir ifadesi olarak kullanılmaktaydı. Aromaterapinin tedavi ve güzellik maksadıyla kullanımı ise ilk olarak eski Yunan medeniyetlerinde ortaya çıkmıştır. Roma İmparatorluğu devrinde aromaterapi banyo sonrası masaj teknikleriyle kullanım alanı bulmuştur.

Aromaterapi terimini temelleri ilk olarak 1936’da Fransız kimyacı Gattefosse tarafından atılmıştır. Gattefosse, laboratuvarında yaptığı bir deney esnasında kaza ile elini yakmış (gaz lambası ile), o sırada elinde bulunan şişeden dökülen lavanta yağının elini süratle iyileştirdiğini fark etmiştir. Daha sonra bu alandaki çalışmalarını “Gattefosse’s Aromaterapi” adlı kitabıyla duyurmuştur. Bu kitapta bir dizi fizyolojik rahatsızlık için uçucu yağların kullanımı ile iligili bilgiler yer almıştır. İşte bu tarihten sonra aromaterapi ile ilgili çalışmalar daha fazla ağırlık kazanmış ve gittikçe önemi artmıştır.

Bütüncül Yaklaşım

Dolayısıyla, “Aromateraphy-Aramoterapi” kelimesini şifa maksatlı aromatik maddelerin (uçucu yağlar) tıbbi kullanımı olarak yorumlayabiliriz. Aromaterapi uygulaması ilerledikçe, yıllar geçtikçe tüm beden, zihin ve ruh (enerjiyi) kapsayan daha bütüncül bir yaklaşım benimsenmiştir.

Günümüz yaşam biçiminin getirdiği stres ve sıkıntılardan kurtulmak, sağlıklı bir ruh, beden ve zihin gücü bütünlüğüne sahip olmak için insanlar doğal terapi yollarına başvurmaktadırlar. Bu doğal terapi yollarının başında da aromaterapi yer almaktadır. Aromaterapi yöntemi , insanların kendilerini sağlıklı ve zinde hissetmelerini sağlar. Aynı zamanda onları kimyasal ilaçların yol açtığı yan etkilerden de korumaktadır. Bu özelliği aramoterapiyi günümüzdeki en popüler tedavi yöntemlerinden biri haline getirmektedir.

Doğadan Gelen Zenginlik Aromaterapi

Özellikle son dönemlerde insanlar, en büyük zenginliğin doğada olduğunun farketmişler  ve yeniden doğaya yönelmişlerdir. Doğal tedavi yöntemlerine ilginin gün geçtikçe artması, bu tedavilerin pek çok kişinin, sağlığı ile ilgili davranışlarını değiştirdiğinin önemli bir göstergesidir. İnsanlar, artık bedeninin sesine kulak vermenin ve onun ihtiyaçları için sorumluluk üstlenmenin bir gereklilik olduğunu fark etmişlerdir. Günümüzde özellikle doğal ve destekleyici terapi yöntemleri arasında aromaterapi önemli bir yeri edinmiştir.

Aromaterapi yöntemi son 40 yıldır sağlık alanında bilimsel ve kabul edilen kurallar çerçevesinde kullanılmaktadır. Bu metod özellikle SPA uygulamaları ile birlikte yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Profesyonel aromaterapi uygulamaları, dünyanın birçok yerinde daha çok  sağlık ve güzellik merkezlerinde, spa ve wellness, fitness kulüplerinde ve kuaför salonlarında görülmektedir.

Aromaterapi’nin Yararları

Ayrıca, koruyucu sağlık hizmeti veren merkezlerde olduğu kadar modern hastanelerde de aromatik yağların terapi amaçlı ya da tedaviyi destekleme amaçlı kullanıldığını bilinmektedir. Peki, aromaterapi neden bu kadar yaygınlaşmaya başlamıştır? Bunlar şöyle sıralayabiliriz;

 • Etkili,doğal ve güvenilirdir.
 • Riski en az olan kimyasal maddeler kullanılmaktadır.
 • Koruyucu özelliğini yanıda, tedavi edici özelliği de bulunmaktadır.
 • Kimyasal tedavi yöntemlerine göre daha ekonomiktir.
 • Aromaterapi tıbbi nitelikte teşhis ve tedavi etme yöntemi değildir. Tıbbi müdahaleyi gerektirmeyen bir dizi problemi gidermek için kullanılır. Tamamlayıcı etki yaratmak için çok yönlü iyileştirici etkileri ve faydaları vardır.

Hamilelikte ve ağır ilaç kullanılması  durumlarında, herhangi bir aromaterapi ürününü kullanmadan önce aromaterapi uzmanına veya doktora mutlaka danışılmalıdır.

Aromaterapi’nde Kullanılan Yöntemler

Aromatik yağların faydalı etkilerini elde edebilmek için birçok yol ve yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan bir kısmı aşağıya çıkarılmıştır.

 • Masaj,
 • Mekanı kokulandırma,
 • Koku-parfüm,
 • Kompres,
 • Buğu-içe çekme-inhalasyon,
 • Hamam ve sauna,
 • Güzellik ve cilt bakımı,
 • Banyo ve suyun tedavi amaçlı kullanıldığı tüm uygulamalarda kullanım alanı bulmaktadır

Aromaterapi’de Kullanılan Yağlar

Her yağın aromatik yağ olmadığı unutulmamalıdır. Aromaterapide kullanılan yağlar iki gruba ayrılır.

 • Temel-bitkisel-taşıyıcı yağlar (Zeytin, susam, fındık vb.).
 •  Uçucu-aromatik yağlar (Kekik, lavanta vb.)

Aromaterapinin etkili olması için yağların saf olması gerekir. Aksi takdirde etkili bir sonuç elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Kaliteli aromatik yağları ayırt edebilme becerisi zaman içerisinde gelişir. Bunun için mutlaka profesyonellerden yardım almalı, referanslı ürünleri tercih etmelisiniz.

 

Aromaterapi ile daha fayla bilgi için Amerikan Ulusal Bütüncül Aromaterapi Derneği‘nin sayfasını ziyaret edebilirsiniz.