Evrensel Ses: AUM Nedir?

Evrensel Ses: AUM Nedir?

AUM ya da OM olarak bilinen Evrensel Ses Hindular ve Budistler tarafından kutsal kabul edilmiştir. Acaba gerçekte AUM (OM) bir dinin tescillenmiş markası mıdır? AUM’un gerçek hikayesini bilmek istemez misiniz? Ne demektir AUM? Nereden gelmiştir?

Evrensel Ses

AUM Nedir?

Evrensel Sesin ne olduğunu anlamak için yazımıza bir deneyle başlayalım:

İlk Deney

Dilinizi kullanmadan hangi sesleri çıkarabilirsiniz?

Ağzınızı açıp dilinizi serbest bırakın. Diliniz alta düştüğünde ilk sesi çıkarmaya başlayın. AAAAA sesinin çıktığını farkedeceksiniz.

Dilinizi hiç hareket ettirmeden başka hangi sesi çıkarabilirsiniz? Şimdi ağzınızı yavaşça kapatmaya başlayın. Dudaklarınız biribirine temas etmeden hemen önce daha önce çıkardığınız AAAAA sesinin UUUUU sesine dönüşmeye başladığını farkedeceksiniz.

Peki dilimizi kullanmadan başka hangi sesi çıkarabiliriz? Ağzınızı yavaşça kapatmaya devam edin. AAAAA ile başlayıp UUUUU şeklini alan sesin dudaklarınız biribirine temas ettiği anda MMMMM sesine dönüştüğünü göreceksiniz. Yani, AUM!

Dilimizi kullanmadan başka da bir ses çıkarmamız mümkün değildir. Eğer ağzınızı tam olarak açıp ses çıkarmaya başlar ve ağzınızı yavaşça kapatırsanız Evrensel Ses olarak tanımlanan AUM sesine ulaşacaksınız.

İkinci Deney

Baştan başlayalım. Ağzınızı tam olarak açın ve yeniden ses çıkarmaya başlayın. Ancak bu sefer çıkardığınız sesleri nerede hissettiğinize dikkat edin.

AAAAA: Karın

UUUUU:Göğüs

MMMMM: Kafa

Denediğinizde göreceksiniz. Bu Evrensel Ses vücudumuzun farklı bölgelerinde rezonans yapar. Bu da AOM’un sağaltıcı, yani iyileştiri etkisini harekete geçirir. Bu seslerin yaydıkları titreşimler organlarımıza işler ve vücudumuza masaj yaparak onları uyarır. Bu uyarıcılar karnımızdaki organları, kalbimizi ve kafamızı harekete geçirir. Bir çok kaynakta Evrensel Sesi sabahları 21 kere tekrar etmenin güne başlarken sinirlerimizi yatıştıracağı; dolaşım ve boşaltım sistemlerimizi uyaracağı belilmektedir. güne coşkuyla başlamamıza sebep olacağı

Farklı Kültürlerde AUM

AUM, bir çok kültürde ve dinde mevcuttur. Zamanla değişmiş de olsalar AUM’un izlerini tüm kültürlerde bulmak mümkündür. Örneğin çoğu Hintli AUM kelimesini bilmez, çünkü bu Evrensel Ses Hindistan’da bile değişmişlerdir. Hindistan’da AUM yerine, OM ya da uzatarak OMMM sesleri kullanılır. En bilinen Hindu mantralarından biri şöyledir:

asato mā sadgamaya Beni cehaletten, bilgeliğe yönlendir
tamasomā jyotir gamaya Beni karanlıktan, ışığa yönlendir
mrityormā amritam gamaya Beni ölümlülükten, ölümsüzlüğe yönlendir
Oṁ śhānti śhānti śhāntiḥ Om, huzur, huzur, huzur

 

Bununla birlikte Tayland’ta yaşayan bir arkadaşınız varsa sorabilirsiniz. Onlar da size AUM’un bir kadın ismi olduğunu söyleyeceklerdir. Budistler dini anlamda AUM’u Om olarak okurlar. Budizm’de en çok bilinen, en sık kullanılan mantra şöyledir:

Om Mani Padme Hum Mücevher lotus (nilüfer) çiçeğindedir

 

Bu mantra Budistlerin de günümüzde AUM’u OM olarak kullandıklarına işarettir.

Yahudi  ve Hıristiyan inananların kullandıkları “Amen” ile İslam’da varolan Müslüman inananların kulandıkları “Amin”sözcükleri de AUM ile aynı kökten gelmiştir.

Aslında Hinduların kullandığı bir mantra olarak düşünülen AUM dilimizi kullanmadan çıkararabileceğimiz temel seslerden ibarettir. Bu temel sesler doğada da bulunabildiği için Evrensel Ses olarak tanımlanmıştır. Dolayısı ile Hint kültürüne ait değildir, insanlığın ortak mirasıdır.

Aşağıdaki linkte yeralan blogta Sadhguru’nun AUM ile ilgili açıklamalarını ingilizce olarak okuyabilir; bu konudaki bir videosunu seyredebilirsiniz:

Sadhguru: AUM, Amin, Amen (İngilizce)