Farkındalığın artırılması: Üç Prensip

Farkındalığın artırılması: Üç Prensip

Farkındalığın artırılması için en iyi yol kişinin sık sık nefesine odaklanmasıdır. Nefesinizle başlayan farkındalığınızı zamanla tüm gündelik hayatınıza yayabilirsiniz. Farkındalığın artırılması bir çok sorunu kafanızdan söküp atmanıza yardımcı olacaktır. Bununla birlikte kentlerde sıkıntıya neden olan o kadar çok dış etken vardır ki, biribiri ardına aklınıza hücum eden düşüncelerden kurtulmak mümkün olmayabilir.

Meditasyon Teknikleri

Özellikle günümüzde iş hayatı zaten sorunlarla doludur. Eğer çalışırkenki düşünme şekliniz yanlışsa hiçbir teknik sizi rahatsız edici düşüncelerden kurtaramaz. Sorun çözmek için uğraştığınız zamanın çoğunu daha fazla sorun üreterek harcarsınız. Her şeyden önce kendi düşüncelerinizin sizi kaygı ve sıkıntıya sürükleyip sürüklemediğini düşünün. Başka bir deyişle, düşündüğünüz için rahatsız oluyor olabilir misiniz?

Aşağıdaki sorulara cevap vermeyi deneyin:

  • Düşündüğünüz zaman işler zorlaşıyor; daha çok düşündükçe daha çok sıkıntılanıyorsunuz.
  • Bir sorun üzerinde düşünmeyi bitirdiniz; yine de sorun bitmemiş gibi geliyor.
  • Rahatlamaya çalışıyorsunuz; ama düşünceler peşinizi bırakmıyor.
  • Önemsiz bir konu bile sizi sinirlendirebiliyor; en azından huzurunuzu kaçırabiliyor.
  • Sebepleri düşünerek rahatsız oluyor; ya da kendinizi yargılıyorsunuz.

Kendinizi tarttıktan sonra listedeki maddelerden ne kadar çoğu size uyuyorsa o kadar çok canınız sıkılacak. Oysa listedeki maddelerin ne kadarının size uyduğunun hiçbir önemi yok. Önemli olan düşündüğünüz zaman sıkıntılandığınızı farketmeniz. Başka bir deyişle, düşüncelerin temeli doğal olarak sıkıntı vericidir.

Farkındalığın artırılması

Aşağıdaki listedeki önerileri deneyin:

  • Her şeyden önce sıkıntıların kaynağının evdeki veya işyerindeki baskı gibi dış etkenlerden kaynaklandığını kafanızdan söküp atın. Bakış açınızı değiştirin. Kendinizi sıkıntının sizin düşünme şeklinizden kaynaklandığına inandırın. Sorunları çözebilmek için düşünme şeklinizin doğasını düzeltmelisiniz.
  • Bir şey üzerinde düşünürken sıkıntılanıp sıkıntılanmadığınızı gözlemleyin. Yüz kaslarınız geriliyor mu; kaşlarınız oynuyor mu; göğsünüz daralıyor mu; elleriniz ya da ayaklarınız uyuşuyor mu? Herhangi bir belirtiyle karşılaştığınızda düşünmeyi bırakın ilginizi sıkıntının en belirgin olarak ortaya çıkan özelliğine kaydırıp gözlemleyin. Belirtinin sıkıntıya ek olarak ortaya çıktığının ayırdına varın. Ayırdına varmaktan başka bir şey yapmayın; sadece gözlemleyin. Gözlemlerken bu ek belirtinin kaybolduğunu göreceksiniz. Belirtinin kaybolması uzun ya da kısa sürebilir. Önünde sonunda yok olacaktır. Kaybolana kadar içtenlikle gözlemlemeye devam edin.
  • Sıkıntılı olma halinin kaybolduğunu farkettiğiniz zaman sizi bir hafifleme hissi kaplayacaktır. Önceki sıkıntılı halinizle yeni halinizi biribirinden ayırabilmek amacıyla yaşadığınız hafiflik hissini farkına vararak gözlemleyin. Sıkıntılı ve hafif hallerinizin ayırdına varmak önemlidir; çünkü sıkıntı da rahatlık da geçicidir ve her şey sona erdiğinde aklınızda sadece varlıkları kalır. İki durumu biribirinden ayırabilme yetisini kazanana kadar gözlemlemeye devam edin. Sonunda şeyleri oldukları gibi görebiliyor olacaksınız. Sıkıntıdan kaynaklanan ağırlık hissi sadece beden ve akıl tarafından yaratılan durumdur. Arkasından gelen hafifleme hissi de bedeninizin ve aklınızın yarattığı durumdur. Sizi sonsuza kadar etkisi altında tutacak hiçbir durum yoktur. İki durum arasındaki farkları gördükçe, oluşan durumların kendiliğinden varolmadığını görmeniz kolaylaşacak.

Üç Prensip

Sadece bu üç prensipi uygulayarak rahat bir beden ve hafif bir düşünce haliyle işinize geri dönersiniz. Farkındalığın artırılması sonrası, geçmişte kendinizi nasıl da gereksiz yere sıkıntılara soktuğunuzu farkedebilirsiniz.

En verimli çalışma bedenimizin ve aklımızın açık, sakin ve huzurlu olduğu durumda yapılabilir. İş hayatınızda karşılaşacağınız, düşüncelerden oluşan yüzlerce hızlı arabanın geçişine hazırlanmak için aklınızın caddelerini temizlemeniz yararlı olacaktır.


Bir sonraki yazımız: Meditasyon Dersleri: Meditasyona Giriş