Buddha’nın Yaptığı Meditasyon: Vipassana

Buddha’nın Yaptığı Meditasyon: Vipassana

Vipassana Meditasyonu Buddha tarafından bulunmuş bir meditasyondur. Peki Buddha kimdir? Meditasyon yapmaya başlarken Vipassana’yı bulan Gautama Siddharta’nın Buddha’ya dönüşmesinin hikayesini de bilmek istemez misiniz?

Vipassana Meditasyonu

Buddha’nın Öyküsü

Günümüzden yaklaşık ikibinbeşyüz yıl önce dolunaya gebe bir Mayıs günü Kraliçe Mahamaya birlikte yolculuk yaptığı konvoyu durdurdu. Bugün Nepal sınırları içinde kalan Lumbini köyü yakınlarında, bir orman kenarında duran konvoy kraliçeyi doğduğu yer olan Devadaha şehrine götürüyordu.

Buddha Doğum

Buddha’nın Doğumu

Brahman geleneklerine göre gebe kadınlar doğum zamanı yaklaştıklarında baba ocaklarına giderlerdi. Dinlenmek üzere yolu çevreleyen ormanın içlerine doğru ilerleyen kraliçe doğum sancılarının başladığını farketti. Efsaneye göre çiçek açmış bir Sala ağacı doğuma yardımcı olmak için dallarını eğdi. Kraliçe o ağacın dallarına tutunup neredeyse acısız olarak bir erkek çocuğu dünyaya getirdi.

Yeni doğan prense “Amacına ulaşmış kişi” anlamına gelen Siddhartha ismi verildi. Kral Suddhodana doğar doğmaz yürüyüp konuşmaya başladığına inanılan veliahtın dünyaya gelişini duyurmak için büyük bir kutlama düzenledi.

Yaşlı Bilge Asita’nın Öngörüleri

Uzun yıllardır gözlerden uzak Himalayalar’da yaşayan yaşlı bilge Asita da kutlamalara gelmişti. Onur duyan kral, Prens Siddhartha kucağında olmak üzere yaşlı bilgenin huzuruna gidip saygıyla eğildi. Asita bebeği seyrederken önce gülümsedi ve ardından hüzünlendi. Durumdan kaygılanan kral bilgeden rahatsızlığının nedenini açıklamasını istedi. Bilge prensin gelecekte aydınlanacak ve tüm dünyaya ışık saçan bir öğretmen olacağını gördüğü için sevinmişti. Üzülmesinin sebebi ise kendisinin onun öğretilerinden faydalanacak kadar ömrü kalmadığını biliyor olmasıydı.

Yaşlı Bilge Asita'nın Öngörüleri

Kral oğlu Siddharta’yı Yaşlı Bilge Asita’ya gösteriyor

Duruma canı sıkılan kral yaşlı bilgeye zamanı geldiğinde oğlunun kaderini seçmekte serbest olacağını; ancak kendisinin onu öğretmen değil, gerçek bir kral olarak yetiştireceğini söyledi. Bilge Asita krala tanrıların ölümlülerin planlarını dikkate almadıklarını hatırlatmakla yetindi.

Sessizce onları dinleyen kraliçeye kalbinin derinlerinden gelen bir ses oğlunun kaderinin tamamlandığını kendisinin de göremeyeceğini söylüyordu. Çok geçmeden kraliçe hastalandı ve doğumu takip eden yedinci günde hayata veda etti.

Derviş ya da Kral

Kral Brahmanlar meclisini toplayarak oğlunu bir derviş değil de, kral olarak yetiştirebilmek için fikirlerini sordu. Meclis Siddhartha’nın yaşlılık, hastalık veya ölümü görmemesi ve sofu hiçbir kimse ile tanışmamasını önermişti. Bunun üzerine kral sarayda ölüm ve yas sözcüklerinin yasakladı, oğlunun dünyevi zevklerle meşgul olmasını sağladı. Günlerini en iyi yiyeceklerle, oyunlar oynayıp spor yapararak kaygısızca geçiren Siddhartha 16 yaşına geldiğinde ülkedeki en güzel kız ile evlendirildi.

Günlerden bir gün Prens Siddhartha sarayda dinlenirken bilmediği bir dilde hüzünlü bir şarkı duydu. Sesi takip ederek şarkıyı söyleyen kişiyi bulduğunda hamile eşi ona yazarın doğduğu yerin güzelliklerinden ve oralara özleminden bahsettiğini anlattı. Böylece Siddhartha sarayın dışında da bir dünya ve güzellikler olduğunu öğrendi ve o dünyayı kendi gözleriyle görmek istedi.

Kral babası oğlunu tatmin edebilmek için en yakın kasabaya bir gezi düzenledi. Geziden önce prensin geçeceği tüm yolların temizlenerek yeniden düzenlenmesini; yaşlı, çirkin ve üzgün görünümlü herkesten arındırılmasını emretti.

Dış Dünya

Bir konvoy ile sarayı terkeden Siddhartha’yı coşkulu bir kalabalık karşıladı. Fakat çok geçmeden kalabalığın arasında neredeyse ömrünü tamamlamak üzere olan yaşlı bir adam gördü. Hayatında ilk kez bir ihtiyar gören Siddhartha şaşkınlıkla yaverinden herkesin günü geldiğinde yaşlanacağını öğrendi. Yaşlı adamı takibe koyulunca önce iyileşmesi imkansız bir hastaya ve arkasından da bir cenazeye denk geldi. Ve sonunda da dünya işlerinden elini çekip kendini dine adamış bir dilenci ile tanıştı.

Siddharta ilk kez dış dünyayı görüyor

Siddharta’nın yolda gördükleri

Aydınlanmaya o gün başlayan Siddhartha saraya dönüp babasına kendisinden saklanan gerçeği gördüğünü anlattı. Dünyadaki hiçbir şey kalıcı değildi, her şey sürekli değişiyordu. İnsanlar yaşlanıyor, hastalanıyor ve en sonunda da ölüyorlardı. Siddhartha kararını bildirdi; saraydan ayrılıp dini bütün bir hayat yaşamak istiyordu.

Saraydan Kaçış

Kral, saray muhafızlarının sayısının iki katına çıkarılmasını, prensin saraydan çıkışının gerekirse zor kullanılarak engellenmesini emrettiyse de, artık hiçbir güç Siddhatha’yı sarayda tutamazdı. Siddhartha yeni doğan oğlunu gördüğü gece sabaha karşı oğlunu, eşini ve tüm insanlığı acı çekmekten kurtaracak bir yol bulmak üzere saraydan ayrıldı.

Siddharta ormanda vipassana meditasyonu öncesinde samathi meditasyonu yaparken

Siddhartha’nın bir ormanda altı yıl sürecek böyle meditasyonu başladı. Bu meditasyon sırasında Siddhartha dört gerçeği tüm çıplaklığı ile gördü: Acı çekmek, acının sebebi, acının sona erişi ve acıyı sona erdiren yol. Meditasyonu sırasında gördüğü gerçekleri insanlara anlatmaya başladığında Siddhartha’nın yolculuğu bitecek; Buddha’nın yolculuğu başlayacaktı.


Resimler Dhamma Talks’dan alınmıştır.

Bir sonraki yazımız: Tayland’da Farkındalık Meditasyonu Vipassana