İyileşmenin Çincesi: Altı Sağaltan Ses ile Tedavi

İyileşmenin Çincesi: Altı Sağaltan Ses ile Tedavi

Altı Sağaltan Ses

Çince Liuzijue (六字诀) olarak telafüz edilen Altı Sağaltan Ses aslında bir nefes tekniğine verilen isimdir. Bu teknik sağlıklı ve uzun yaşamı amaçlayan bir tedavi destek teniğidir. Bu teknin ile ilgili ilk kayıtlar 456 ve 536 yılları arasında yaşamış Tao Hongjing isimli bir Geleneksel Çin Tıbbı doktoru tarafından yazılmıştır.

Geçen zaman içinde Altı Sağaltan Ses Geleneksel Çin Tıbbı doktorları, taocular, dervişler tarafından değiştirilerek uygulanmıştır. Günümüzde Çin Halk Cumhuriyeti Spor Bakanlığı dil bilimcilerle de biraraya gelerek tüm kayıtları biraraya toplamış ve biribirileriyle karşılaştırmıştır. Bu seslerin 2003 yılında son versiyonu yayınlanmıştır. Halen Çin’de sağlıklı yaşamı destekleyen bir Çigong pratiği olarak görülmektedir.

Altı Sağaltan Ses Nasıl Çalışır?

Geleneksel Çin Tıbbı’nda beş ana organ kalp, karaciğer, dalak, akciğerler ve karaciğerdir. Bu beş organa denk gelen elemetler ise ateş, toprak, metal, su ve ağaçtır. Her organa resonanslarla erişen beş ayrı ses de vardır. Bu seslerin kullanımı ile enerjisi bloke olmuş organların taze çi enerjisi ile doldurulması amaçlanır.

Sağlıksız beslenme, kötü yaşam koşulları, duygu durumunun bozukluğu gibi sebeplerle organlardaki enerjinin tıkandığı durumlarda rahatsızlık ve hastalıklar başlar. Enerjinin nerede sıkıştığına bağlı olarak semptomlar değişiklik gösterir. Eğer dalaktaki enerji tıkanmış ise karın bölgesinde şişlik, karın ağrısı, gaz, sindirim sistemi rahatsızlıkları gibi sorunlar ortaya çıkar. Eğer karaciğer enerjisi tıkalı ise, göğüs kafesinin alt bölgesinde sancı, ateşlenme, karaciğer / safra kesesi sorunları ortaya çıkar. Eğer enerji kafada tıkanırsa başağrısı, yanılsama, kafa karışıklığı gibi semptomlar ortaya çıkar. Geleneksel Çin Tıbbı’na göre bloke olmuş enerji kan dolaşımı sorunlarına ve pıhtılaşmaya sebep olabilir.

Altı Sağaltan Ses tıkanan enerji kanallarının açılmasına yardımcı olur. Bunun için nefes alıp ve verme teknikleri kullanılır. Nefes alıp verirken değişik sesler çıkarılarak organlarda titreşimler yaratılır. Bu titreşimler organlara yapılan masaj olarak işe yarar ve böylece enerji blokajları ortadan kaldırılır. Bu sayede organların detoks yapmaları için destek verilir.

Altı Sağaltan Ses Nedir?

Geleneksel Çin Tıbbı’nda karşılaştığımız beş organ modern tıpta aynı isimde varolan aynı isimli organlardan farklıdır. Dolayısı ile bu organları organ olarak görmek yerine vücudun çalışmasını sağlayan beş ana fonksiyon olarak görmek daha uygundur. Detaylı bilgi için Çin Tıbbı kaynaklarına başvurabilirsiniz.

Beş organa atanan seslerin yanısıra Üçlü ısıtıcı için kullanılan altıncı bir ses daha vardır. Üçlü ısıtıcı bir organ değil, enerji akış yollarına verilen isimdir. Bu enerji yolu karın boşluğundan geçer. Görevi vücuttaki enerjiyi ve organları sarmalayan sıvıyı düzenlemektir.

 

SES Şİ (Xū / 嘘) KA (Hē / 呵) HU (Hū / 呼)
ORGAN Karaciğer Kalp Dalak
ELEMENT Ağaç Ateş Toprak
MEVSİM İlkbahar Yaz Tüm Mevsimler
RENK Yeşil Kırmızı Sarı
SÖYLENİŞİ Karaciğer Sesi: Şi

Kalp Sesi: Ka

Dalak Sesi: Hu
SES SI (Sī / 呬) ÇUİ (Chuī / 吹) Sİ (Xī / 嘻)
ORGAN Akciğer Böbrek Üçlü Isıtıcı
ELEMENT Metal Su Ağaç
MEVSİM Sonbahar Kış Tüm Mevsimler
RENK Beyaz Mavi
SÖYLENİŞİ Akciğer Sesi: Sı

Böbrek Sesi: Çui

Üçlü Isıtıcı Sesi: Si

Altı Sağaltan Ses için Çigong Hareketleri
Altı Sağaltan Ses’in etkisini artırmak için Çigong pratiklerinden de faydalanabilirsiniz. Pozisyonlar resimde görüldüğü gibidir.

Altı Sağaltan Ses’in Kullanımı

Altı Sağaltan Ses’in sağlık durumunuza göre farklı kullanımları vardır. Beklentinize göre aşağıda verilen farklı sıralamalarda uygulayabilirsiniz.

Genel olarak sağlıklı bir yaşam için

1. Şi (Karaciğer) → 2. Ka (Kalp) → 3. Hu (Dalak) → 4. Sı (Akciğer) → 5. Çui (Böbrek) → 6. Si (Üçlü Isıtıcı)

Eğer vakit darlığından dolayı tüm sıralamayı uygulayamayacaksanız sadece içinde bulunduğunuz mevsime ait sesi uygulayabilirsiniz. Örneğin yaz mevsiminde kalbi güçlendirmek için Kalp Sesini (Ka) kullanın. Zamanınız varsa buna ek olarak Üçlü Isıtıcı (Si) Sesi’ni kullanın. Bu ses her mevsimde uygulanabilir.

Hasta iseniz iyileşme sürecini desteklemek için

1. → Ka (Kalp) 2. Sı (Akciğer) → 3. Şi (Karaciğer) → 4. Hu (Dalak) → 5. Çui (Böbrek) → 6. Si (Üçlü Isıtıcı)

Bu sesleri hastalıktan dolayı uygularken sadece rahatsız organa uygun düşen sesi de uygulayabilirsiniz. Ancak bu organların modern tıpta varolan organlardan farklı olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Hangi organla ilgili sorununuz olduğunu öğrenmek için bir Geleneksel Çin Tıbbı doktoruna danışmanızda fayda var.

Sesleri uygularken her zaman yavaşça burnunuzdan nefes alıp ağzınızdan nefes verin. Her bir sesi altı kez tekrar edin. Bu uygulamayı günde üç kere yapın.

Başlangıçta sesleri kendinizin duyabileceği kadar yüksek sesle tekrar edin. Bu sizin nefesinizi tutmanızı önleyecek ve sesi doğru çıkartıp çıkartmadığınızı kontrol etmenize olanak sağlayacaktır. Zamanla sesleri iyice öğreneceksiniz ve bedendeki enerji akışını farketmeye başlayacaksınız. O aşamadan sonra sesleri gerçekten yüksek sesle söyleyip söylemediğinizin bir önemi kalmayacaktır. Bu durumda çok kısık bir sesle veya hatta sesinizi hiç kullanmadan da pratiğinize devam edebilirsiniz. Altı Sağaltan Ses uygulamasında seslerin kendisi değil o seslerin nasıl üretildiği önemlidir.