Meditasyon Dersleri 1

Meditasyon Dersleri 1

Hiç düşündünüz mü, neden meditasyon yapmalıyız? Burada ve şu anda olmak çoğumuzun başarabildiği bir şey değildir. Anı yaşamak ve o anda varolmak yerine geçmiş ve gelecek arasında gelip gideriz. Bir çoğumuz için günlük hayatlarımızın büyük bölümünü gelecek ya da geçmişe dair kaygılara ayırmak normaldir. Farkında olmayız; ama bu şekilde kendi mutluluğumuzu kendimiz çalarız.

Meditasyon Dersleri

Sabah yatağımızdan kalkar güne hazırlanmak için banyoya gideriz. Bir yandan saçımızı tararken diğer yandan iş arkadaşlarımızdan birinden duyduğumuz sözleri düşünürüz. Bir gün önce söylenmiş sözler geçmişte kalmaz, bizi yaralamaya devam eder. Hemen sözlere nasıl karşılık vereceğimizi hesap etmeye başlarız. İşyerimize vardığımızda ise, haftasonu planlarına başlarız. Hafta sonu planlarını bitirmemişken bizi kıran iş arkadaşımızla yemeğe çıkar ve başka bölümden gelen yeni yöneticimizin ne kadar bilgisiz olduğunu tartışırız.

Bu döngü hiç sona ermez. Kafamızı sürekli olarak geçmişte kalmış, ya da gelecekte olacak şeylerle meşgul ederiz. Her seferinde farkındalıkla yaşadığımız anda kalmayı bir kenara koyarız. Ve kendi kendimizi mutsuz edecek başka bir şeyler buluruz. Beynimiz maymunlarla dolu bir ağaç gibidir. Maymunlar ne yaparsa biz de onu yaparız. Daldan dala şıçrar dururuz.

Sonuç hiç değişmez: Kendi ürettiğimiz kaygıların içinde kayboluruz. Stres her yanımızı sarar. Kalp atışlarımız düzensizleşir. Tansiyonumuz artar. Kaslarımız gerilir. Başımız ağrır. Midemiz yanar. Kendimizi yorgun hisseder, yatağa gireceğimiz anı hayal ederizYatağa girdiğimizde ise yapacağımız ilk şey stresle geçen günün muhasabesini yapmak olacaktır. Gündüz geceyi, gece gündüzü düşünürüz. Sonunda bir şekilde uyumayı başarırız. Ama sabah kalkar kalkmaz ilk yapacağımız şey yine düşüncenin sonsuz dehlizlerine dalmak olacaktır.

Kendi kendimizin peşini bir türlü bırakmayız. Kafamız bir türlü rahatlamaz. Biz bir türlü huzura ermeyiz. Hiç bir arkadaşınız size, “Takma kafana tokadan başka bir şey” dedi mi? İşte sorunlara mükemmel bir çözüm! Peki ama bunu nasıl başaracağız?

Meditasyona Giriş

Hiç meditasyon yapmayı denediniz mi? Benliğinizi saran o kara bulutlardan kurtulmak istiyor musunuz? Eğer cevabınız, “Evet!” ise sizin için için derlediğimiz aşağıdaki alıştırmaları bir deneyin. Bu alıştırmalar size meditasyon hakkında bir fikir verecektir. Bu sayede meditasyona yumuşak bir giriş yapma fırsatı elde edeceksiniz. Bu alıştırmaları günlük hayatınızda düşüncelerden kurtulmak için zaman zaman tekrar edebileceğiniz araçlar olarak görebilirsiniz.

Hazırlık işin rahat bir oturma pozisyonu seçin. Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz oturma pozisyonları bu alıştırmalar için de biçilmiş kaftandır. Yerde oturmak zorunda değilsiniz. Ancak koltukta oturmaktan kaçının. Eğer bir sandalyede oturuyorsanız sandalyenin yüzeyinin yeterince sert olmasına dikkat edin. Kendinizi zorlamadan, dik bir oturma pozisyonu alın.

Öncelikle dikkatinizi nefesinize yönlendirin. Hemen ardından bedeninizde nefesinizi kolaylıkla takip edebileceğiniz bir nokta seçin. Seçtiğiniz noktanın bir önemi yok. Burnunuz, göğsünüz ya da karnınız olabilir. Nefesinizi doğal akışına bırakın, etkilemeye çalışmayın. Derin ya da sakince nefes almaya çalışmayın. Bırakın nefesiniz nasılsa öyle kalsın. Bu alıştırma nefesinizi düzenlemek için değil; farkındalığınızı artırmak için yazıldı.

Kendinizi hazır hissettiğinizde nefesinizi tam olarak hissedin. Önemli olan tam olarak nefesinize odaklanmış olmanızdır. Nefesinizle meşgul olduğunuz anda kalın. Ve aklınıza nefesiniz dışında hiçbir şey getirmeyin. Sırasıyla, önce nefes alışınızı takip edin. Hemen ardından nefes verişiniyi dikkatle takip edin.

Nefes Egzersizleri

Bu alıştırmayı üç nefes alış verişi için yapın. Eğer alıştırma boyunca nefesiniz dışında başka hiçbir şeye odaklanmadıysanız alıştırmayı başarıyla tamamladınız. Ve bunu bilinçli olarak yaptınız. Bu üç nefeslik kısa bir zaman dilimi boyunca dış dünyayı dışarıda bırakmak sizin kendi seçiminizdi. Eğer şu an aslında istediğiniz her an kaygılarınızdan kolaylıkla kurtulabileceğinizin farkındaysanız size söyleyebilecek tek sözümüz var:

Meditasyonun huzur dolu dünyasına hoş geldiniz!