Meditasyon ve Düşünce Egzersizleri

Meditasyon ve Düşünce Egzersizleri

Bu yazıyı sizleri rahatsız eden düşüncelerden kurtulmanızı sağlayacak bazı Düşünce Egzersizleri’ne ayırdık. Teoriyi es geçip balıklama düşünce egzersizlerine dalacağız. Okumaya devam ederken yapabileceğiniz aşağıdaki pratikleri adım adım deneyimleyin:

Düşünce Egzersizleri

  • Okuma alışkanlığınızı gözlemleyin; derin bir odaklanma halinde misiniz; yoksa rahat bir halde mi? Eğer fazla odaklandıysanız sınırlı sayıda sözcük görebilirsiniz. Ama eğer yüz kaslarınızı serbest bırakıp kendinize sırtınızı ve boynunuzu dik tutarak rahat bir duruş sağlarsanız görüş açınız artacaktır. Eğer okurken fazla odaklanma alışkanlığınız varsa ilk olarak bakışlarınızın doğasını, kasılmış bedeninizi gözlemleyin ve bunun aklınızın fazla odaklanmasının bir yansıması olduğunun farkına varın. Okumayı bırakıp ruhunuzdaki baskıyı gözlemleyin. Gözlemlemeye başladıktan bir kaç saniye sonra rahatlamaya başlayacaksınız. Bu rahatlama hissini okuduğunuz diğer zamanlarda da varetmeye çalışın. Sıkıntılandıkça okumayı bırakın ve ortaya çıkan durumları gözlemleyin. Eğer bunu sıksık yaparsanız yeni bir alışkanlık olarak kazanacaksınız; ancak bu bir gecede veya bir haftada kazanabileceğiniz türde bir alışkanlık olmayabilir. Rahat okuma alışkanlığı kazanmak sizin için iyi bir başlangıç olabilir ve tam da şu an bu satırları okumaya devam ederken uygulamaya başlayabilirsiniz.
  • Havası temiz, etrafta ağaçlar olan çimlerle kaplı bir yere gidin. Gökyüzü açıksa ve siz yalın ayak yürüyebilirseniz mükemmel olur. Gözleriniz çiçekleri görebiliyorken, kulaklarınız kuşların şakımasını duyabiliyorken, ayaklarınız çimenlere değiyorken aklınızdan geçenleri gözlemleyin. Eğer düşünceleriniz gördüğünüz çiçeklerde, duyduğunuz kuş seslerinde, ayaklarınızın dokunduğu çimlerde değilse sıkıntıyı vareden kaynağı yakaladınız demektir. Bunun bir istisnası olmadığını bilmelisiniz; sevgilinizle o özel anı, güzellikleri paylaşmayı bile düşünürseniz sıkıntının kaynağındasınız. Aklınızda ağaçların ve çiçeklerin şekilleri, renkleri, kokuları varsa sıkıntıdan uzak olduğunuz söylenebilir.
  • Gün içinde birisiyle buluşup bir şey üzerinde konuşurken; ya da yalnızken ve bir konu üzerinde düşünürken sıkıntılı olup olmadığınızı gözlemleyin ve sonra düşünün. Veya düşündükçe daha da sıkılın. Ya da sıkıntısız olduğunuzu görün ve sonra düşünün. Sıkıntının sadece gözlemlenebilecek bir durum olduğunu anlayana kadar bunları tekrar edin. Sıkıntıdan uzak olmak da sadece gözlemlenebilecek bir durumdur. Sizi siz yapan herhangi bir özel durum yoktur. Kendinizi hiç bir duruma bağlamıyorsanız basit anlamıyla vipassana yaptığınız söylenebilir.

Pratikte Düşünce Egzersizleri

Bir kaç gün pratiklerinizi sürdürün ve kendinizi aşağıdaki listeye göre değerlendirin. Düşünce egzersizleri yaptıktan sonra eğer listedeki koşullar daha sık oluşmaya başlıyorsa; ya da düzenli bir hal alıyorsa düşünmekten kaynaklanan sıkıntılardan uzaklaşıyorsunuz.

  • Düşünürken rahatsınız. Sanki düşündükçe farkındalığınız artıyor.
  • Düşünmeyi bitirdiğinizde kendinizi hafif hissediyorsunuz. İşinizi yapacak başka bir şey kalmadan bitirdiniz.
  • Dinlenmeye çekildiğinizde kendinizi özgür ve rahat hissediyorsunuz.
  • Gerçekten de ciddi bir sorunla karşılaştığınızda bile yüzünüz gergin değil; bedeniniz hala rahat bir duruş sergiliyor.
  • Zamana bağlı bir şeyin sonucunu beklerken sakinsiniz. Ve düşünmeye çok az emek harcayarak iyi sonuçlar alıyorsunuz.

Kendinizi değerlendirdiğinizde bu listedekileri görüyorsanız sıkıntı ve gerginliğin farkındalıktan uzak olduğunuz zamanlarda ortaya çıktığını gözlemleyin. Rahat bir beden ve ruh haline sızan azıcık sıkıntının bile geçici olduğunun ayırdına varın. Siz farkında olduğunuz anda o dahi kaybolacaktır.

Sıkıntı ve gerginliğin bir kere yokolmasını sağlamanın sıkıntının sonsuza kadar kaybolması demek olmadığını da bilin. Sıkıntı tamamen kontrolünüz altında değildir; çünkü size ait değildir. Ve aynı şekilde siz de onun kölesi değilsiniz.

Meditasyon ile aklınızda ve bedeninizde oluşan düşünce ve hislerin ortaya çıkışını, devam edişini ve yokoluşunu gözledikçe kalıcı olmadıklarını anlamak kolaylaşır. Fiziksel ve ussal varoluş kendilerini varetmediği gibi kontrol de edilemezler. Bedeninize ve düşüncelerinize bağımlı olmaktan kurtulduğunuz zaman özgür kalırsınız. Meditasyon sizi “gerçekleri olduğu görmek” vasıtasıyla özgürlüğe götüren bir yoldur.


Bir sonraki yazımız: Farkındalığın artırılması: Üç Prensip