Mucize İlaç Çin Viksi: Evde Nasıl Yapılır? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Mucize İlaç Çin Viksi: Evde Nasıl Yapılır? Hangi Durumlarda Kullanılır?

Tiger Balm ya da halk arasında bilinen adıyla Çin Viksi 30’lu yaşların üzerindekilerin çoğu için nostaljik bir ilaçtır. Son yıllarda yeniden popülerleşen Çin Viksi’ni 90’lı yıllardan sonra doğanların çoğu anneannelerinin ve babaannelerinin ecza dolaplarından hatırlarlar.

Her Derde Deva Çin Viksi nedir?

Tiger Balm, ilk olarak 1870 yılında burma’da şifalı bitkiler satan Aw Chu Lin tarafından Çin hanedanı için yapılmıştır. Adında “Tiger (Kaplan)” sözcüğü geçmesine rağmen, kaplanlarla ilgisi yoktur. Hayvanlardan elde edilen herhangi bir madde içermez. Uygulandığı bölgede sıcaklık hissi verir, kan akışını canlandır. Kötü kokulardan kurtulmak amacıyla burun ucuna hafifçe uygulanabilir. Ağrı kesici merhem olarak kas ve eklem ağrılarında kullanılır. Spor yaralanmalarında ve burkulmalarda kullanılır. Kaşıntıya iyi gelir.

Çin Viksi Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 20 birim balmumu
 • 4 birim saf vazelin (parafin yağı)
 • 32 birim kafur
 • 20 birim mentol yağı
 • 8 birim karanfil yağı
 • 8 birim çay yağı
 • 8 birim tarçın yağı

Hazırlanışı

Kısık ateşte balmumu ve vazelini eritin. Ateşten alıp kafur bloklarını ekleyip eriyene kadar çevirmeye devam edin. Erimeyi kolaylaştırmak için kafur blokları kesilerek küçültülebilir. Diğer yağları ekleyerek iyice karıştırın, küçük cam veya teneke kaplara boşaltarak soğumaya bırakın. (20 birim mentol yağı yerine 10 birim mentol, 10 birim ökaliptus yağı kullanılabilir.)

Uyarılar

 • Çin Viksi yaparken yemek yapmakta kullanmayacağınız bir kap seçin.
 • Karışımı göz, ağız bölgesinde ve açık yaralarda kullanmayın.
 • Kullanırken için ticari olarak satılan “Tiger Balm” kullanım talimatına uyun.
 • Yaptığımız merhem satılan beyaz “Tiger Balm” ile özdeştir.

Karışıma bir birim amonyum hidroksit (eczanelerde amonyak olarak satılan sulu amonyak) ekleyerek kırmızı “Tiger Balm” elde edilir. Kırmızı Çin Viksi daha güçlüdür, daha fazla sıcaklık verir. Boyun, ense, sırt bölgelerindeki ağrılarda beyaz “Tiger Balm” daha uygundur. Her ikisi de kas ağrılarında, sivrisinek ve böcek sokmalarında etkilidir.

Çin Viksi, Tiger Balm’ın 21 Kullanım Alanı

 1. Kas ağrılarında ve spor yaralanmalarında etkilidir. Spor yapmadan kaslara önce sürülen Çin Viksi kaslarınızı ısıtarak sizi kas yaralanmalarından koruyacaktır. Göğüs bölgesine süreceğiniz Çin Viksi ise nefesini açacaktır.
 2. Tutulmalardan kaynaklanan ağrılara karşı etkilidir. Tutulmuş bölgelere Tiger Balm ile masaj yapın. Daha etkili bir kullanım için o bölgeyi bir kuşak ya da havlu ile sarın. Sırt tutulması ve boyun tutulması dahil tüm bölgelerde etkilidir.Romatizma ağrılarına karşı ağrı kesici olarak kullanılabilir. Bel bölgesine, bacaklara ve ağrı olan diğer bölgelere Çin Viksi’ni doğrudan uygulayın. Gerekli durumlarda uygulamayı tekrar edin.
 3. Baş ağrısına karşı etkilidir. Baş ağrısı şikayetiniz olduğunda şakaklarınızı Çin Viksi ile ovuşturun. Merhemi gözlerinizden uzak tutmaya dikkat edin.
 4. Soğuk algınlığı, nezle ve gripte etkilidir. Tiger Balm ile buhu yapın. Bu rahatsızlıklaradan kaynaklanan baş ağrısı azalacak ve daha çabuk iyilileşeceksiniz.
 5. Tıkanmış burnu açmak için birebirdir. Tıkalı burnun hemen altına Çin Viksi sürün. Burnunuzun tıkanıklığı geçecektir.
 6. Sivrisinek ve böcek sokmalarına iyi gelir. Az miktarda Çin Viksini sivrisinek ya da böceğin ısırdığı yere doğrudan uygulayın. Kaşıntı kısa sürede geçecektir.
 7. Mükemmel bir böcek kovucudur. Özellikle arı ve sivrisinekler kokusunu sevmedikleri için uzak dururlar. Yazları yatak odanızın köşelerine kapağı açık Çin Viksi kutuları koyun. Sivrisiz gecelerde uyumanın tadını çıkarın.
 8. İshal tedavisinde kullanılabilir. Göbek deliğinizin çevresine Tiger Balm sürüp elinizle üstünü üç-dört dakika boyunca kapatın. Tiger Balm’dan gelen sıcaklığın karnınıza yayılmasına izin verin. Daha etkili bir kullanım için kuyruk sokumunuzun altındaki bölgeye de Tiger Balm sürün.
 9. Peklik tedavisinde kullanılabilir. İshaldeki yöntemin aynısını kabız durumunda da uygulayabilirsiniz.
 10. Boğaz ağrılarına karşı da kullanabilirsiniz. Geceleyin yatmadan önce boyun ve boğazınızı Tiger Balm ile güzelce ovuşturun. Sabah kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Daha etkili bir kullanım için boğazınızı kullanımdan sonra bir bez ile sarmalayın.
 11. Ağrılı, zonklayan dişler için kullanılabilir. Ağrılı dişin olduğu bölgeyi dışarıdan Tiger Balm ile ovuşturun. İşe yarayacaktır.
 12. Hafif yanmalarda etkilidir. Yanan bölgeyi Çin Viksi ile ovuşturun. Bu ağrıyı alacak, yanığın su toplamasını engelleyecektir. Unutmayın, Çin Viksi’ni ne kadar erken kullanırsanız o kadar etkili olur.
 13. Nasır tedavisinde etkilidir. Nasırlı bölgeye doğrudan Çin Viksi uygulayın. Merhemin nasırın içine nüfus etmesini kolaylaştırmak için üstüne iyice ısıtılmış bir tahta kaşık bastırın. Günde üç-dört kez bu yöntemi tekrarlayın. Uzun süreli kullanımlarda nasırların kaybolduğunu göreceksiniz.
 14. Araba ve deniz tutmalarında kullanılabilir. Bu durumlarda bulantıyı önlemek için dudaklarınızın etrafına hafifçe Çin Viksi sürün.
 15. Ayak üşümelerinde etkilidir. Kışın üşüyen ayaklarınızı Çin Viksi ile ovuşturun. Bu yöntem kan akışını canlandıracak, üşüyen ayaklarınızı ısıtacaktır.
 16. Tahta kurularına karşı da etkilidir. Ahşap eşyalarınıza tahta kurusu mu dadandı? Tahta kususu deliklerinin üstüne Çin Viksi sürün, tahta kurularından kurtulun.
 17. Kötü vücut kokularından arındırır. Uzun süreli kullanımlarda kötü kokulardan tamamen kurtulmanız mümkündür. Deneyin, vücudunuzdan yayılan kötü kokuların yerlerini zamanla mentol kokusuna bıraktıklarını farkedeceksiniz.
 18. Kötü kokan ayakkabılarınızın iç kısmına hafifçe Çin Viksi sürün. Kokular kaybolacaktır.
 19. Etraftaki kötü kokular sizi rahatsız mı ediyor? Kötü kokulu bir yerde iseniz burun deliklerinizin altına hafifçe Çin Viksi sürün. Kötü koku yerine taze mentol kokuları alacaksınız.
 20. Boya lekelerine karşı etkilidir. Boya yaptıktan sonra el ve kollarınıza bulaşan boyayı temizlemek için bir bez parçasına Çin Viksi sürün ve boyalı bölgeyi ovuşturun. Bir süre bekledikten sonra boyalı bölgeyi yıkayın.