Nasıl Bir Yoga Eğitmeni Olduğunuzu Test Edin

Nasıl Bir Yoga Eğitmeni Olduğunuzu Test Edin

Bir yoga eğitmeni olarak güçlü taraflarınızı biliyor musunuz? Nelere dikkat etmelisiniz? Kişiliğinizin size sağladığı avantajlardan nasıl yararlanırsınız? Tam size göre bir test hazırladık. Aşağıda yoga eğitmeni arketip testimizi bulacaksınız.  Bu test ile öğrencilerinizle iletişim kurarken kişiliğinizin güçlü taraflarının farkına varın ve doğal yeteneklerinizi bilinçli olarak kullanmaya başlayın.

Testi yaparken seçtiniz şıkları bir kenara not edin. Testin sonunda bulacağınız değerlendirme ve açıklamalara göre hangi arketip yoga eğitmeni olduğunuzu bulun.

Yoga Eğitmeni Kişilik Testi

Derslere nasıl hazırlanırsınız?
A. Dersleri önceden planlarım. Başlangıç için anahtar bir poz ya da felsefi içerikli bir giriş hazırlarım.
B. Ders anında sınıfın enerjisine uyum sağlarım ve dersi o an orada olan öğrencilere göre veririm.
C. Dersten önce zaman ayırıp öğrencilere farklı ve unutulmaz bir deneyim hazırlarım.
D. Sistemli çalışır, programa uyarım. Öğrencilerin seviyesine uygun ders veririm.
E. Notlar hazırlar, notlardan dersi takip ederim. Hazırlığım sınıfın o günkü seviyesine ve beklentisine uymazsa rahatsız olurum.

Sizi dersler sırasında en çok ne havaya sokar?
A. Öğretmeye çalıştığım poz veya akışı uygulamalı olarak göstermek.
B. Derse giriş ve kapanış anları.
C. Açılış sırasındaki konuşma ve o konuşmayı uygulamaya bağlamak.
D. Pozu ya da pranayamayı yoga felsefesi ile ilişkilendirme.
E. İşaretimle herkesin harekete geçmesi ve kafaları karışmadan pozu doğru yapmaları.

Derslerden sonra öğrencileriniz sizi nasıl değerlendirir?
A. Muhteşemdiniz. Kollarınız üzerinde dengede durmayı ne kadar zamanda başardınız?
B. Bugünkü ders tam da ihtiyacım olan dersti. Aklımdan geçenleri mi okudunuz?
C. Bugün anlattığınız hikaye beni derinden etkiledi. Bir yoga dersinden bçyle felsefik dersler öıkabileceğini hiç düşünmemiştim.
D. “Tapas” konusunu biraz daha açıklayabilir misiniz?
E. Bugünkü ders için teşekkürler.

Ders vermekten en çok hoşlandığınız seviye hangisidir?
A. Öğrenmeye hevesli başlangıç seviyesi ya da asanaları iyi öğrenmiş orta seviye.
B. Meditasyon yapmayı bilen orta seviye ya da ileri seviye.
C. Karışık seviye
D. Herşeyi öğretmenden beklemeyecek seviyeye gelmiş öğrenciler.
E. Sıfır kilometre öğrenciler.

Kalabalık bir gruba ders vermek size kendinizi nasıl hissettiriyor?
A. İlham veriyor. Elementimin yanımda olduğunu hissediyorum.
B. Pek rahat edemiyorum. Ortamdaki enerjiyi nasıl yöneteceğimi bilemiyorum.
C. Rahatım. Bugünkü konu, “Akış” ve bu konu kalabalık grupta daha iyi işlenir.
D. Sıradan. Standart bir seri öğretiyorum.
E. Sıkıntılı, güvensiz ve şaşkına dönmüş.

Öğretmeyi neden seviyorsunuz?
A. Birilerinin hayatında onlarım gelişimine yönelik bir değişim yarattığım için.
B. İnsanların kendilerini büyük bir ryardım ettiğimi besmin parçası olarak görebilecekleri bir alan yaratmayı seviyorum.
C. Yoga pratiği ve yaşadığımız hayat arasındaki paralellikleri gösterebilmeyi seviyorum.
D. Değişim için öncü olmayı ve insanlara huzur ve farkındalık yolunu göstermeyi seviyorum.
E. Ders verirken insanlara iyi çeyler öğrettiğimi bildiğim ve onlardan gelen pozitif titreşimleri hissedebildiğim için.

Öğretmekten en az haz ettiğiniz zamanlar hangileridir?
A. Küçük sınıflar ya da öğrencilerin derse gelmediği durumlar.
B. Serilerden oluşan dersler ya da güç gerektiren asanaları öğretmek.
C. Konuyla ilgili konuşmaya zaman kalmayan, yaratıcılıktan uzak dersler.
D. Yaratıcılığa dayalı, benim kontrolüm dışında kendiliğinden gelişen dersler.
E. Meditasyon

Sonuçları Değerlendirme

Test bitti, sıra değerlendirmeye geldi. Lütfen hangi şıkkı daha çok işaretlediğinizi belirleyin ve aşağıda verilen değerlendirmeler ışığında size uyan kişilik tipini bulun.

A Şıkkı Çoğunlukta: Yıldız Yogi

Bir yoga eğitmeni olarak seviliyorsunuz. Öğrencileriniz sizin verdiğiniz dersleri seviyorlar, çünkü sizi çok seviyorlar. Sizin onlarla doğal olarak ilgilenen kişiliğinize hayranlar. Öğrencilerinizin önünde rahatsınız ve onlar da kendinize olan bu gveninizin farkındalar.

Öğrencileriniz sizden yayılan enerji çemberinde olmak istiyorlar. Sizin bu işi bildiğinizin farkındalar. Ne de olsa onlar da sizin gibi olmak istiyorlar. Sizin gittiğiniz yolun onları da ışığa ulaştıracağını düşünüyorlar. O yüzden sizden iyi bir yogi olmanın yolunu sizden öğrenmek istiyorlar. Enerjiniz kişilere sizi takip edecekleri bir çekim alanı oluşturuyor.

Dehanız insanları etkilemek. Bu dehaya sahip olan az sayıda kişiden birisiniz. Üstelik sorumluluk duygunuz da bu dehayı taçlandırıyor.

Kendinize “daha fazlası” için baskı yapmamaya dikkat etmelisiniz. Sakın misyonunuzun, “insanlara yardım etmek” etmek olduğunu gözden kaçırmayın. İnsanlar sizi sizin onlar için orada olmanız sebebiyle takip ediyorlar. Hedefinizden sapmak sizi onların gözünde küçük düşürebilir.

Sizin yeteneğiniz: İlham vermek

B Şıkkı Çoğunlukta: Bilge Yogi

Muhteşem bir içgörüye sahipsiniz. Sutralara dair derin bir bilgeliği olan, yoga felsefesine hakim bir eğitmensiniz.

Üstün benliğinize kanalize olmuşsunuz. İhtiyacınız olan bilgiyi farkındalığınızı kullanarak buluyor ve öğrencilerinize aktarıyorsunuz. İçe dönük bir enerjiniz var. Zamanınızı her taşın yerine oturduğu büyük resmi görmek için harcıyorsunuz.

Öğrencileriniz gizemli olduğunuz için etrafınızda toplanıyor. Sizden bilgeliğin tağınağına giden yolu öğrenmek istiyorlar. Öğrencileriniz sizin çekim alanınızın cazibesine kapılıyorlar. Ancak onlara size güvenebileceklerini göstermeniz gerek.

Dehanız rehberlik. Öğrencileriniz onların yoga eğitmeni olarak sizin rehberliğiniz eşliğinde değişimi deneyimleyebiliyorlar. Etkili bir dönüşümün anahtarı sizde. Ancak onları siz dönüştürmezsiniz. Önce insanlar dönüşüm için hazır olmalılar. Sonrası kendiliğinden gelecek. Öğrencileriniz korkularını yenecek ve sizin yarattığınız deşiğim alanına girecekler.

Herkese yetemeyeceğinizi bilmelisiniz. İhtiyacı olanlar sizi kendiliklerinden bulacaktır. İçinizdeki güce güvenin ve onunla bağlantıda kalın.

Sizin yeteneğiniz: Deşiğimi başlatmak

C Şıkkı Çoğunlukta: Yaratıcı Yogi

Bir yoga eğitmeni olarak sizin öğrencileriniz hiç sıkılmıyorlar. Öğrencileriniz her zaman farklı ve merak uyandıran bir deneyim sunuyorsunuz. Sınıfınızda hayatın basitliklerinin ve karmaşıklıklarının iç içe geçtiği ve kolayca biribirini tamamlayan deneyimlere dönüştüğü dersler veriyorsunuz.

Öğrencileriniz sizin deneyimlerinizi ve anlattığınız öyküleri dinlemeyi seviyor. Ne de olsa büyük resmin detaylarını görüyor ve onlara güzel öykülere çevirerek anlatıyorsunuz. Öykülerin onları derinden etkiliyor. Çünkü aslında onlara aslında daha önce deneyimledikleri; fakat farkına varmadıkları detayları gösteriyorsunuz.

Dışa dönük bir enerjiye sahipsiniz. Öğrencilerinizi karşısında rahatsınız. Öğrencileriniz sizle bağ kurabildikleri için çevrenize toplanıyorlar. Onlar için erişilebilirsiniz ve ayaklarınız yere basıyor.

Dehanız öykücülük. Öğrencilerinizin kırılganlığını anlattığınız öykülerle aşıyorsunuz. Öyküleriniz onlara güven veriyor. Öğrencileriniz sizin yardımınızla kendi deneyim ve öyküleriyle bağ kurabiliyorlar. Bu onlara kendi içlerine yolculuk edebilmek ve kendi deneyimlerini özgürce yorumlayabilmek için bir alan yaratıyor.

Kendinizi yıpratmamak için dikkatli olmalısınız. Öğrencileriniz için sürekli yeni deneyimler üretmeye çalışmaktan kaçınmalısınız. Bazen işlerini oluruna bırakmak iyidir. Öyle zamanlarda eneyimler kendiliklerinden ortaya çıkarlar.

Sizin yeteneğiniz: Güç Aşılamak

D Şıkkı Çoğunlukta: Titiz Yogi

Siz geleneksel bir eğitmensiniz. Bize miras olarak kalmış geleneksel öğreti ve felsefelerin gücüne inanıyorsunuz.

Öğrencileriniz sizi takip ediyorlar. Çünkü siz onlara eskilerin saygı ve hürmet dolu öğretilerini veriyorsunuz. 5000 yıllık bir geçmişten süzülüp gelmiş bir sistemin öğretilerini yüceltiyorsunuz.

Öğrencileriniz size saygı duyuyorlar. Çünkü siz her zaman tutarlı ve güvenilirsiniz. Siz de yoga felsefesine yüceliğine inanıyorsunuz. Sizden inanmadığınız, güvenmediğiniz bir şeyi öğretmeniz beklenemez.

Öğrencileriniz sizden ne beklemeleri gerektiğini biliyorlar. Siz de onları her zaman kendini kanıtlamış, binlerce yıl boyunca test edilmiş doğru öğretilerle besliyorsunuz.

Anatomiye ilginiz var ve bu konuda yeteneklisiniz. Pozların anlamlarını, nasıl çalıştıklarını biliyorsunuz. Hep doğru setleri kullanıyorsunuz. Sizin bütünleştirici tarzınız öğrencilerinizin yoga yolculuklarına güvenle devam etmelerine yardım ediyor.

Dehanız örnek olmak. İnsanlar size saygı duyuyor. Çünkü siz uygulamanın gücüne inanıyorsunuz. Ve tarif ettiğiniz yolda önce kendiniz yürüyorsunuz. Sizin öğrencilerinizi inançlı ve güşlü bir yoga yolculuğu bekliyor.

Dikkatli olun. Sizin yolunuzda şüpheye, kafa karışıklığına ve yoldan sapmaya yer yok. Yolunuz ne olursa olsun deneyimlere ve sürece güvenmekten geçiyor.

Sizin yeteneğiniz: Liderlik

E Şıkkı Çoğunlukta: Gezgin Yogi

Siz ağaçtaki bir tomurcuk gibi açmaya hazırsınız. Takip ettiğiniz tek bir yol yok. Hiçbir öğretiye %100 bağlı değilsiniz. Bir yoga eğitmeni olarak keşfetmeye devam ediyorsunuz. Size ilham veren eğitmenlerle kendinizi karşılaştırdığınızda öğretilenizin eşsiz olmadığını bile düşünüyorsunuz. Bunun sizi yolunuzdan alıkoyan bir engel olduğuna inanmışsınız. Bu yüzden sürekli sizin öğretinizi size özel ve eşsiz yapacak keşifler peşindesiniz.

Belki farkında değilsiniz ama size inanan öğrencileriniz var. Sizin bu keşfe adamış yolunuz onlar için bir ilham kaynağı. Size her baktıklarında değişimi görüyor onlar. Bazı öğrenciler her şeyi bilen öğretmenlerden çok onlarla birlikte öğrenen bir yol arkadaşına ihtiyaç duyarlar. Onların elinden tutup, onlarla birlikte deneyimleyen bir rehber. Siz işte busunuz. Bu gücünüzün farkına varmalısınız.

Öğrencileriniz, sizin kendinizi ortaya koymanızı ve onlarla birlikte yeni şeyler denemeye hazır olmanızı takdir ediyorlar. Yogayı sizin gibi komfor bölgesinin dışında çıkıp sınırları zorlayan birisizle deneyimlemek onlar için bir ayrıcalık.

Dehanız yılmamak. Bir bebeğin merakla öğrenmeye devam etmesi gibi siz de yorulmadan  yeni şeyler öğrenmeye devam ediyorsunuz.

İçinizdeki ışığın varlığına inanmalısınız. O ışığı keşfetmek, o ışığı güçlendirmenin bir parçasıdır.

Sizin yeteneğiniz: Keşfetmek