Neurofeedback Terapisi: Hiperaktif Erkan’ın Öyküsü

Neurofeedback Terapisi: Hiperaktif Erkan’ın Öyküsü

Neurofeedback Terapisi Nedir?

Neurofeedback Terapisi EEG ile çalışan, bilgisayar destekli bir terapi yöntemidir. Kişilerin farkında olmadıkları beyin aktiviteleri farkına varmalarını kolaylaştırmak için kullanılır. Bu yöntemde beynin o anki durumu görüntülü ve sesli olarak kişiye geri yansıtılır. Bu bir ekran ve hoparlör aracılığıyla yapılır. Kısaca kişiye kendi beyin aktivitesi ile ilgili geri besleme verilir. Feedback geri besleme demektir. Bu yüzden bu yönteme Neurofeedback denir.

Bu geri beslemeler sayesinde kişiler kendi beyin aktivitelerini düzenlemeyi ve geliştirmeyi öğrenirler. Aslında hastalık, rahatsızlık ya da davranış bozukluğu olarak görülen bir çok durum doğru çalışmayan beyin fonksiyonlarının sonucudur. Neurofeedback sayesinde kişiler bu fonksiyonları dengeli bir şekilde düzenlemeyi öğrenirler.

Hiperaktif  Erkan’ın Öyküsü

Erkan’a 10 yaşında dikkat eksikliği bozukluğu ve disleksi teşhisi konuldu. Üstelik uykuya dalmakta güçlük çekiyordu. Erkan ve ailesi onun öyküsünü anlatıyorlar.

Özel hayata saygı duymak amacıyla yazıda geçen tüm isimler değiştirilmiştir.

Erkan’ın Ailesi:

Erkan 10 yaşında, koca bir çocuk. Erkan okulu hiç sevmedi. Sabahları okul vakti geldiğinde sık sık karnının ağrıdığını söylerdi. Okula gitmemek için ağladığı bile olurdu. Okulda kendisini hep yorgun hissederdi ve derslerine bir türlü konsantre olamazdı. Sınav sonuçları genel olarak iyiydi. Ama sınıf arkadaşlarıyla birlikte ders çalışmaktan kaçınırdı. Erkan sakince oturmayı bir türlü beceremezdi. Sürekli oyun oynamak ister, diğer öğrencilerin de dikkatini dağıtırdı. Diğer çocuklarla sık sık problem yaşar, kavgalara karışırdı. Kendine güveni zayıftı. Zamanla sorunlar arttı ve dayanılmaz bir hal aldı. Dördüncü sınıftayken sınıf öğretmeni bizi görüşmeye çağırdı. Öğretmeni Erkan’ın yeteri kadar uyuyup uyumadığını sordu. Biz de ona, her akşam yatağına zamanında gittiğini söyledik. Sonradan farkettik ki, Erkan yatakta öylece yatıyor, uyumuyormuş. Kafası sürekli meşgul olduğundan uyuyamıyormuş.

Dikkat Eksikliği Bozukluğu ve Disleksi Teşhisi

Hem dikkat eksikliği, hem de yaşadığı diğer sorunlardan dolayı okul Erkan’a çok zor gelmeye başlamıştı. Beşinci sınıfın sonunda psikolojik testler yaptırmak zorunda kaldık. Test sonuşlarına göre dikkat eksikliği bozukluğu ve disleksi teşhisi konuldu. İşte o zaman Erkan’ın bütün derdi anlaşıldı. Aslında bu teşhisin konulması Erkan için de iyi olmuştu. Böylece, kontrolü dışında gelişen bir sorun yaşadığının farkına vardı. Hemen çözüm arayışlarına girdik. Sağlık sektöründe öalışan bir tanıdık aracılığıyla Nerurofeedback’ten haberimiz oldu. İnternetten detaylıca araştırdık. Neurofeedback tüm tedavi metodları arasında en uygunu idi. Böylece terapi seanslarına başladık.

Erkan haftada iki defa olmak üzere 30 Neurofeedback seansına katıldı. Bazen seanları okul saatine denk geliyordu. O zamanlar okuldan izin alıyorduk. Seanlar süresince motivasyonu iyiydi, ve çok çaba sarfetti. Tabii, bunda terapisti ile iyi bir ilişki kurması ve terapinin hoşuna gitmesi çok etkiliydi. Seanslar başlarda ona zor geliyordu ve hiçbir değişiklik göremiyorduk. Ama gelişme kendini sonradan bir anda gösterdi. Önceleri yatakta bir saate yakın uyanık kalan çocuğumuz, 15 dakikada uykuya dalmaya başladı. Önceden ödevlerini yapmadan okula giderdi. Şimdi ödevlerini eksiksiz yapıyor. Sorunlarını konuşarak halledebiliyor, kavga etmiyor artık. Kendine güvenen ve dürüst davranan bir çocuğumuz var artık. Okula gitmek sorun olmaktan çıktı, hatta severek gidiyor. Harcadığımız paraya ve zamana değdi doğrusu.

Erkan:

Merhaba, 10 yaşındayım. Adım Erkan. Geçen Kasım’da Neurofeedback Terapisi’ne başladım. Neurofeedback sayesinde bazen okuldan erken çıkıyordum. Başlangıçta terapistin ekrandan gösterdiklerini seyretmek beni çok yoruyordu. Ama sonradan alıştım. Seanslar hoşuma gitmeye başladı. Ceyhun abiyle sürekli espriler yapıyorduk. Ceyhun abi her seanstan sonra bana bir çıkartma veriyordu. Ben de onları defterime yapıştırıyordum. Beş çıkartma biriktirdiğimde oradaki bir kutudan küçük bir hediye seçme hakkım oluyordu.

Neurofeedback Terapisi öncesinde benim için zor olan şeyler:

  • Konsantre olmak, ev ödevlerini yapmak.
  • Uykuya dalmak.
  • Kendime ve arkadaşlarıma güvenmek.

Neurofeedback Terapisi sonrasında olanlar:

  • Artık ödevlerimin hepsini bitiriyorum. Bu yüzden kendimle gurur duyuyorum.
  • Yatağa gidince bir şeyler okuyorum. Sonra hemen uykuya dalıyorum.
  • Annemle babama okulda olan şeyleri anlatıyorum.