Oturarak Meditasyon

Oturarak Meditasyon

Oturarak meditasyon farkındalığımızı ve dikkatimizi kendimize yönelttiğimiz bir meditasyon çeşididir. Bu meditasyon için sessiz bir yer ve sakin olabileceğimiz bir anı seçmek önemlidir.

Oturarak Meditasyon

Oturarak Meditasyon’un Faydaları

  • Toleransınızı arttırarak hoşgörünüzü geliştirir
  • Sakin kalma yeteneğiniz gelişir
  • Kendinizi anlamanıza yardımcı olur
  • Size sıkıntı veren düşüncelerden kurtulmazı öğrenirsiniz
  • Kendinizle başbaşa kalmaktan hoşlanmaya başlarsınız

Oturarak Meditasyon’da Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüme Meditasyonu’na başlarken dikkat edilmesi gereken diğer bir kaç hususu daha aşağıda özetledik. Meditasyonunuza başlamadan önce bu konuları gözden geçirmenizde fayda var:

Pozisyonunuz Nasıl Olmalı?

Oturarak meditasyon için öncelikle dengeli bir oturuş pozisyonu gereklidir. Otururken bedeninizi zorlamamalı, rahat bir pozisyonda olmalısınız. Sırtınızın kendi doğal kıvrımında kalacak kadar dik olması gereklidir. Özellikle küçük çocukların fazladan emek harcamadan nasıl rahat oturduklarına dikkat edin. Aradığınız duruş aynı duruş olmalıdır.

Kafanızın omuzlarınızın üstünde serbest duruş pozisyonunda olmasına izin verin; geriye kaykılmamasına dikkat edin, dik tutmak için özel çaba harcamayın. Çeneniz kendiliğinden düştüğü yerde kalmalı gözleriniz doğal istikametlerine bakmalıdır. Çeşitli oturma tekkniklerinden en yaygın olanı bağdaş kurmadır. Genel olarak üç şekilde bağdaş kurulabilir. Lotus (iki bacak biribirinin üstünde), yarım lotus (sağ bacak, sol bacak üstünde) ve normal bağdaş.

Oturarak Meditasyon Pozisyonları

Oturarak Meditasyon Pozisyonları

Oturacağınız Zemin

Meditasyon yaparken çok sert bir yüzeyde oturmak zamanla dayanmanızı imkansız kılacak kadar ağrı verebilir. O yüzden, ince bir şilte ya da katlayarak kullanacağınız bir battaniye üzerinde oturun. Bağdaş kurduğunuzda dizlerinizin kalça seviyesinde olmasına dikkat edin. Bu bel ağrıları çekmenizi önleyecektir. Bu pozisyonu doğal olarak sağlayamıyor iseniz altınıza sert yastıklar alarak kalçalarınızı yükseltmeyi deneyin. En nihayetinde bir sandalyeye oturarak da meditasyon yapabilirsiniz. Bu durumda oturduğunuz yüzeyin yeterince sert ve düz olmasına dikkat edin, rahat koltuklar meditasyon için uygun değildir.

Ellerinizi avuçlar yukarıyı gösterecek ve sağ el üstte olacak şekilde üstüste üstüste koyun. Başparmaklarınızı biribirilerine dokunacak şekilde yerleştirin. Parmakların teması yoluyla kendinize dokunmak meditasyon sırasında farkındalığınızı kendinize yöneltmenize yardım eder.

Etiketleme

Pozisyonunuzu bulduktan sonra yavaşça ve farkına vararak gözlerinizi kapatın. Dikkatinizi gözlerinizden nefesinize kaydırın. Sakince ve rahat bir şekilde burnunuzdan nefes almaya başlayın. Nefes alıp vermeye devam ederken farkındalığınızın odağını karnınıza yöneltin. Karnınızın şişip indiğinin farkına varın. Nefes alırken, “Şişiyor”; nefes verirken, “Sönüyor” sözcükleri ile eş zamanlı olarak karnınızın hareketlerini not edin.

Herhangi bir his veya nesne oluştuğunda bir nefes alım verimlik sürede onu not edin. “Duyuyorum, duyuyorum”, “Sıkıcı, sıkıcı”, “Kokuyor, kokuyor” Yürüyerek meditasyonda öğrendiğimiz tekniklerin hepsi oturarak meditasyonda da geçerlidir. Bu iki meditasyonu biribirilerinden oturmak veya yürümek dışında ayıran bir şey yoktur.

Meditasyonunuzu farkındalık ile bitirin. Gözlerinizi yavaşça açarken farkındalığınızı göz kapaklarınızın hareketine kaydırın. Pozisyonunuzu sakince çözerken hafif esneme ve gerdirme hareketleri yapın. İşyerinizde ya da evinizde düzenli olarak yapacağınız bu meditasyon hayat kalitenizin artmasında büyük yararlar getirecektir.


Bir sonraki yazımız: Meditasyon Teknikleri Günlük: Hayatta Meditasyon