Tayland’da Vipassana Meditasyonu

Tayland’da Vipassana Meditasyonu

Buddha’nın “orta yol” olarak adlandırdığı yolda ortaya koyduğu vipassana meditasyonu (Farkındalık Meditasyonu / İçgörü Meditasyonu) doğumundan yaklaşık beş yüzyıl sonra anavatanı Hindistan’da terkedildi. Ancak vipassana Burma’daki tapınaklarda Budist rahipler tarafından kesintisiz ikibinbeşyüz yıl boyunca nesilden nesile aktarılarak günümüze kadar geldi. Burma’dan Tayland, Sri Lanka ve diğer Budist ülkelere yayılan vipassana, günümüzde Hindistan’da da tekrar yaygınlaşmıştır.

Tayland’da Vipassana Meditasyonu

Gülümseyen yüzlerin ülkesi Tayland’da Vipassana Meditasyonu’nun yapıldığı ve öğretildiği bir çok meditasyon merkezi ve budist tapınak mevcut. Bu merkezlerin iaşesi gönüllülerin bağışlarından karşılanıyor. Sabahları yapılan bir seremoni ile aydınlanmaya çalışan öğrencilerin adına gelen yiyecek ve diğer bağışlar kabul ediliyor. Bu merkezlerde konaklayıp kendilerini özgürleştirecek yolda çalışan öğrenciler bu bağışlar ile barınıyor ve karınlarını doyuruyorlar. Öğrencilerden merkezde bulundukları sürece kendilerini  aydınlanmaya ulaşmaktaki kilometre taşlarından biri olan meditasyon öğrenmeye konsantre etmeleri bekleniyor.

Tekrar doğuma inanan Budizm inancında “gerçeğe” tam anlamıyla vakıf olarak özgürleşmiş kişiler aydınlanmış olarak kabul ediliyor ve tekrar doğum döngüsünün dışına çıkıyorlar. Aydınlanan kişiler bu hayata veda edip Nirvana’ya ermeden önce, binyıllar önce Buddha’nın yaptığı gibi kendisini başkalarının mutluluğu için çalışıyorlar.

Meditasyon merkezlerinde hayat erken başlıyor. Burada kalanlar güneş doğmadan iki saat önce kalkıp meditasyon yapmaya başlıyorlar. “Az uyu, az ye, az konuş; çok çalış!” düsturu ile güne başlayan öğrenciler güneşin doğuşu ile birlikte bağışlarla sofraya konulan kahvaltılarını yapıyorlar. Sonrasında kendilerinden tek beklenen şey olan meditasyonlarına dönerek günlerini içgörülerini geliştirmeye çalışarak geçiriyorlar.

Ücretsiz Meditasyon Kursları

Genelde ücretsiz olarak konaklayan misafirlere ilk olarak yirmibir günlük temel meditasyon kursları veriliyor. Bu temel kursu önceden tamamlamış olanlar herbiri onar gün olarak düzenlenen üst düzey kurslara katılabiliyorlar. Ancak, meditasyona başlamak ya da geliştirmek için bu kadar zaman ayıramayanlar da geri çevrilmiyorlar; zamanı sınırlı ziyaretçiler bir kaç gün kalarak meditasyon pratiklerine katılabiliyorlar. Meditasyon için merkeze gelenler kendilerine ayrılan bungalovlarda yalnız başlarına veya özel salonlarda diğerleri ile birlikte meditasyon yapıyorlar.

Yabancı ülkelerden gelen misafirleri kabul eden merkezlerde yabancılara ayrılmış salonlar bulunuyor. Dersler genellikle İngilizce, ancak mevcut öğretmenlerin ve gelenlerin milliyetine göre başka dillerde de ders verildiği oluyor. İngilizceyi, Almanca, İspanyolca, Japonca takip ediyor.

Meditasyon yaparken ilk öğrenilen şeylerden biri de öğrenmenin üç yolu olduğu: Hayata yeni başlayan bir bebeğin öğrenirken uyguladığı “Kopyalayarak Öğrenme”, İnsanların sorun çözerken kullandıkları “Düşünerek Öğrenme” ve “Meditasyon Yoluyla Öğrenme”. “Bunlardan ilk ikisini başkaları sizin adınıza yapabilir; sizin yerinize başkaları öğrenip sizin işlerinizi devam ettirebilir. Örneğin, bir iş sahibi olabilirsiniz. Başkalarına maaş verirsiniz ve mühendislik, pazarlama dahil her işi onlar öğrenip sizin için hallederler. Ancak kimse sizin yerinize meditasyon yapamaz. Bir insan kendi gerçeğini ancak kendisi keşfedebilir. Kendi gerçeğini keşfetme zonuda meditasyon üç eksik, üç fazla kuralı çerçevesinde devam ettirilir: Daha az uyku, yemek, konuşma; daha fazla emek, farkındalık, dikkat…

Tayland’da bir meditasyon merkezinde öğrenciler

Merkezlerde binyıllar önce Buddha’nın yaptığı ve öğrettiği teknikler gösteriliyor. Bu meditasyon her hangi bir ayrım gözetmeksizin bütün insanların aynı sorunları paylaştıkları düşüncesine dayanmakta. Bu sebeple farklı dinlerden geliyor olmak önemli değil. Buddha’nın takipçilerini “Budist” değil, “Dhammist” (dhamma/dharma kökünden gelen “gerçeği arayanlar”) olarak adlandırmış olması geleneğine uyularak dini öğretiler dahil olmak üzere hiçbir sosyal konuda telkinde bulunulmuyor, sadece meditasyon teknikleri öğretiliyor. Gerçeği arayanlardan mümkün olduğunca az konuşmaları, az sosyalleşmeleri; manastırda kaldıkları sürece sadece meditasyon ile ilgilenmeleri bekleniyor.

Meditasyon Teknikleri

Günümüzde bir çok farklı meditasyon teknikleri mevcuttur. Aralarında budistlerin vipassana meditasyonu, zen meditasyonu (zazen meditasyonu), samatha meditasyonu; hinduların transandantal meditasyon, yoga; müslümanların sufi meditasyonu bulunan bu tekniklerin hepsi düşünce gücü ilgilidir. Düşünce gücünün geliştirilmesi ile size şu an imkansız gibi gelen bir çok şey kolaylıkla başarılabilir. Sigarayı bırakma meditasyonu, zayıflama meditasyonu gibi meditasyonlar duymaktayız. Meditasyonu bu isimlerle adlandırmak ve meditasyondan mucizeler beklemek doğru olmasa da meditasyonun sigarayı bırakmak veya zayıflamadan tutun; okulda konsantrasyonun, işyerinde verimliligin artırılması, mutlu bir hayat yaşama, evde ve ailede huzur, düşünce gücünün geliştirilmesi gibi bir çok konuda faydaları  vardır.

Başka yazılarımızda “Meditasyon Ne Demek?”, “Meditasyon Nasıl Yapılır”, “Meditasyon Çeşitleri” ve “Meditasyon Kursu” başlıkları altında çeşitli bilgiler verip sizleri meditasyon teknikleri, nefes teknikleri, meditasyonun faydaları, meditasyon müziği ve meditasyon kitapları konularında sizleri aydınlatmaya çalışacağız. Meditasyon yapmak bir yazıda anlatılabileceğinden çok daha fazlasıdır. Meditasyon bir yaşam tarzıdır.

Eğer meditasyon öğrenerek mutluluk yolunda daha da ilerlemek isterseniz Tayland’daki bir çok meditasyon merkezi ve manastır sizleri gerçeğe giden yolda öğrenci olarak kabul etmekten mutluluk duyacaktır. Güleryüzlü öğretmenleriyle karşılıksız eğitim veren bu merkezler sizlerden yalnızca ve yalnızca kendinize yatırım yapmanıyı bekleyecekler. Yolunuz Tayland’a düşerse çoğunlukla kuzeydeki bu merkezlerinden birini ziyaret etmeyi de hesaba katabilirsini. Öğretmenlerin gözlerinin size merkezi gezdirip meditasyon hakkında bilgi verirken nasıl parladığını görebilirsiniz.


Bağlantı: Rough Guides Tayland’da meditasyon merkezleri İngilizce kısa tanıtım yazısı

Bir sonraki yazımız: Meditasyon Nedir?