Tembeller için Yoga: Yoga Terapi

Tembeller için Yoga: Yoga Terapi

Yoga Terapi

Tay Masajı, temel olarak yoganın bir başkası yardımıyla yaptırılması işlemidir. Bu sebeple “Tembeller İçin Yoga” veya “Yoga Terapi” adlarıyla da ün salmıştır. Tayland’da halk arasındaki ismi Nuad Bo Rarn’dır. Kelime olarak Nuad Bo Rarn, geleneksel masaj demektir. Tayland Masajı, insan bedenindeki kas, kemik ve organların manipulasyonundan oluşan bütüncül bir tedavi metodudur.

Tay masajında kullanılan iki temel yöntem vardır. Birincisi enerji noktalarına parmak, diz ve dirsek kullanarak baskı ve basınç uygulama anlamına gelen akupresur işlemidir. Bu yöntem shiatsu masajında kullanılan yöntemlerle aynıdır. İkinci yöntem ise kasların esnetilmesi ve gerdirilmesi işlemidir. Bu yöntem ise temel olarak bir pasif yoga uygulamasıdır.

Masaj verilirken 270.000 Sen Enerji Çizgisi’nden temel 10 tanesi kullanılır. Çin geleneksel tıbbında da kullanılan enerji çizgileri üzerinde yeralan akupunktur noktaları ile eller ve ayaklardaki refleksoloji noktalarına akupresur uygulanır. Diğer yandan da kaslara esnetilerek gerdirilir.

Doktor Shivago Komarpaj

Buddha’nın kişisel ayurveda doktoru olduğuna inanılan Doktor Shivago Komarpaj tarafından Budizm’in yayılışı sırasında (yaklaşık ikibinbeş yüz yıl önce) bulunmuştur. Binlerce yıldır, tapınaklarda ve köylerde pratiği yapılmaktadır.

Bu tedavi yöntemine dair tüm el yazması dökümanlar 1700’lerde Burma’nın Tayland’ı işgali sırasında yanarak kül olmuştur. Yeniden derlenen bilgilerin tekrar yokolmasını önlemek amacıyla 1832’de Kral Üçüncü Rama’nın emriyle Bangkok’taki “Wat Pho” tapınağının duvarlarına sen enerji çizgilerini tasvir eden ilusturasyonlar yapılmıştır.

Geleneksel Doğu Tıbbı

Temel olarak doğu kültürlerindeki geleneksel tıplar, virüs ve bakterilerin varlığını hastalık sebebi olarak kabul etmezler. Hastalıklar, basitçe vücudun enerji yollarının tıkanıklarının sonucudur. Bu da aslında insan bedeninin güçsüz düşmesi anlamına gelir. Doğuda ruh ve beden biribirinden ayrı görülmediği için tüm hastalıkların psikolojik yönü de vardır. Bu sebeple tedavi yöntemlerinin çoğu meditasyon yöntemleri de içerir. Tedavide evreni oluşturan yeryüzü, su, hava elementleri ile Çin ve Japon geleneğinde olmayan metal elementinin bedendeki enerji dengesinin kurulması amaçlanır.

Geleneksel bir doktor ya da terapist tarafından ileri teknikler kullanılarak yapılan tedavinin yanında; halk arasında yaygın olan Tayland’da her köşebaşında bulunan salonlarda masörler tarafından yapılan temel masaj ağrıları dindirmek konusunda etkilidir. Bedenin detoksifikasyonuna yardımcı olur. Uzun vadede kasların işlevselliğini ve bedenin esnekliğini artırır.

Uyarılar

Doku travmalarında ve özellikle kan dolaşım sisteminin manipulasyonu içermesi dolayısıyla adet gören ve hamile kadınlar ile yüksek tansiyon hastaları ve dolaşım bozukluğu olanlarda dikkatle yapılmalıdır.

Yine manipulasyon sebebiyle her şekli biraz can yakıcı olabilir. İki farklı Tayland Masajı pratiği vardır. Birincisi daha çok ayurvedik masaj içeren Kuzey Usulü, ikincisi ise daha çok shiatsu masajı içeren Güney Usulü’dür. Sonuçta iki yöntem de ayurvedik masaj ve shiatsu masajının bir karışımıdır.

Tay Masajının Çeşitleri

Kuzey usulü masaj, Bangkok stili adıyla da bilinen güney usulüne göre daha yumuşaktır. Özellikle Bangkok usulü masaj çok can yakıcı, hatta ham bedenlerde spor yaralanmalarına sebep olacak kadar sert olabilir. Genel olarak, kuzey usulünde masaj alanın canının acımaya başladığını görünce basıncı azaltılır. Masajın işkenceye dönmeyecek sertlikte olması en uygun olanıdır.

Seanslar, Doktor Shivago’ya saygı sunan bir dua ile açılır; yine Doktor Shivago’ya teşekkürle bitirilir. Masaj yerde yapılır, rahatlatmaktan çok iyileştirme amaçlı olması dolayısı ile masajı veren de, masaj alan da hareketlidirler. Doğu kültüründe hayatın kendisi gibi; aynı ama farklı hareketlerden oluşur. Bunu Taylandlılar aksanlı ingilizceleriyle “Same same but different (Aynı ama farklı) olarak açıklarlar.

Tayland’da tay masajı yaptıracaksanız, orada öylece yatıp keyif çatmayacağınızı bilmelisiniz…

“Please turn over!”” (Lütfen ters dönün!) sözünü sık sık duyabilirsiniz.