Yoga Nedir, Ne Değildir?

Yoga Nedir, Ne Değildir?

“Yoga hareketleri yapmak “Yoga ” değildir.”

Yoganın ilk filizlenmeye başladığı zamanlar günümüzden 10-15 bin yıl öncesine kadar uzanır. Bu da atalarımızın araştırmacı bir gözle doğayı gözlemledikleri günlere kadar gider. Şamanik dönem yaşantısındaki insanlar, hayvanları, böcekleri, kuşları ve tüm diğer canlıları dikkatle incelediler.

Gerek korunma ihtiyacıyla, gerekse sezgisel uyum içgüdüsüyle onları, dansla-sesle taklit ederek onlarla birlikte yaşamanın yollarını aradılar.

İşte yoga hareketlerindeki duruş ve pozisyonların kaynağı, bu çabaların bir ürünüdür.

Bundan da anlaşılıyor ki yoga, insanlığın ortak bilincinin ve sezgisel bilginin bir ürünüdür.

Yoga, ne kapalı kapılar ardında oturup planmış bir dogmadır ; ne de amaç için her şeyi mübah gören değişik siyasi, ekonomik ya da fanatik inanç örgütlenmeleri gibidir.

Yoga, binlerce yılın deneyimi ve bilgisiyle beslenmiş bir hayata bakıştır.

Yoga vizyonunda insanların üzerinde baskı kurmayan; her türlü inanca, düşünceye eşit bir yaklaşım vardır.

Yoga son yol değildir. Yolları açan bir yoldur…

Yoga asanaları (Beden duruşları) ve nefes çalışmalarıyla ‘ihtiyarlık hastalığından” kurtuluruz. Yaşlanma süreci yavaşlar. Moleküler biyoloji alanındaki son araştırmalar, yaşlanmayı tetikleyen en önemli unsurlardan birinin, hücrelerin enerji santralleri olan “mitokondriler” olduğunu kanıtlamıştır.

Yanlış beslenme, hareketsizlik, stres, sigara gibi alışkanlıklar bedenimizin en alt birimleri olan DNA’ların bozunma sürecini katlayarak erken yaşlanmaya başlarız.

İşte kaynaktan yapılan yoga çalışmaları, hücrenin bir organeli olan “mitokondrilerdeki” DNA bozunmasını en asgari ölçülere indirerek biyolojik saatin çalışmasını yavaşlatır. Çok saniyemiz az saniye olur, yavaş yavaş yaş alırız.

İleri yaşlarda bile sağlam bir omurgamız, dinç bir bedenimiz olur.

Yapılan deneyler sonucu serbest radikallerin ortaya çıkışını azaltmanın sloganı da;

Az Kalori Çok Yaşam’dır…