Yürüyerek Meditasyon

Yürüyerek Meditasyon

Yürüyerek meditasyon, temel meditasyon teknikleri arasında gelir. Bu meditasyon, farkındalıkla yürüme meditasyonu ya da yürüyerek meditasyon olarak da adlandırılmaktadır.

Yürüyerek Meditasyon

Kişinin bilinçle ve ve çevresinin farkına vararak yaptığı aktif bir meditasyon pratiğidir. Oturup gözlerini kapatmak yerine ayakta olma ve hareket etme imkanı verir. Bu sebeple yapılması kolay ve rahat bir meditasyondur.

Yürüme Meditasyonu’nun Faydaları

Yürüme Meditasyonu’nun başlıca faydaları arasında şunları sayabiliriz:

  • Farkındalığı artırır
  • Dikkati toplamaya yardımcı olur
  • Oturarak meditasyonu tamamlar
  • Farklı algıları çalıştırır
  • Enerji verir
  • Metabolizmayı çalıştırır
  • Stres atmaya yardımcı olur

Yürüme Meditasyonu’nda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yürüme Meditasyonu’na başlarken dikkat edilmesi gereken diğer bir kaç hususu daha aşağıda özetledik. Meditasyonunuza başlamadan önce bu konuları gözden geçirmenizde fayda var:

Pozisyonunuz Nasıl Olmalı?

Bu meditasyona ayakta dik ve dengeli bir duruşla başlamak dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Uygun pozisyon sizi çabuk yorulmaktan ve kas ağrılarından koruyacaktır.

Farkındalık

Bastığınız zemini hissedebilmek için mümkünse ayaklarınızın çıplak olmasını tercih edin. Farkındalık içinde bulunduğumuz doğanın da farkına varmayı gerektirir; ayakkabı ve terlik giymekten özellikle kaçının.

Hareketleri Etiketlemek

Meditasyonda, yaptığınız her hareketi etiketlemek size inanılmaz kolaylıklar sağlayacaktır. Bu amaçla, “Götürüyorum, kavrıyorum, rahat bırakıyorum” gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

Yürüme Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Başlama pozisyonunuzu almak için ellerinizi yavaşça ve yaptığınız hareketin farkına vararak ardınıza götürün. Ellerinizi sağ eliniz sol elinizi kavrayacak şekilde arkada birleştirin. Ellerinizin ve omuzlarınızın rahat ve doğal hallerinde olmasına izin verin. Başınız doğal olarak hafifçe öne eğik olmalıdır.

Adımlama

Meditasyona başlarken not edin “Bekliyorum, bekliyorum”. Sonra, farkındalığınızın odağını sağ ayağınıza kaydırın; tüm ayağınızın zeminle temasını aynı anda keserek (kaz adımı) hafifçe kaldırın ve yavaşça öne doğru bir ayak büyüklüğünde bir adım atın. Adımınızı atarken adın attığınızın farkında olun ve eş zamanlı olarak içinizden “Sağ-Adım-Tamam” sözcüklerini tekrarlayın.

Yürüyerek meditasyon adımları

Yürüyerek meditasyon adımları

Ayağın kalkışı, öne doğru ilerleyişi ve yere konuşu duraklamamadan devam eden tek bir harekette olmalıdır. Ayağınızı yerden kaldırırken “Sağ”; öne doğru hareket ettirirken “Adım” ve yerle temas ettirip adımınızı tamamladığınızda “Tamam” sözcüklerini not edin. Farkındalığınız ve yaptığınız hareketin biribiri ile eş zamanlı olmasına özellikle dikkat edin. Sağ adımınızı attıktan sonra durduğunuzun farkına varacak kadar kısa bir süre bekleyin ve aynı şekilde sol adımınızı atın. “Sol-Adım- Tamam”

Adımlamayı bitirdiğiniz zaman “Duruyorum, duruyorum” şeklinde not ederek ilk duruş pozisyonuza gelin ve durun. “Bekliyorum, bekliyorum” diye not edin ve sağ ayağınızı kaldırmadan sağa doğru 90 derece çevirirken eş zamanlı olarak, “Dönüyor” deyin. Sol ayağınızı ayağınızı da aynı şekilde eşzamanlı not ederek çevirin ve sağ ayağınızın yanına yerleştirin. Artık sağ tarafa dönmüş durumdasınız. Döndüğünüz yönde veya yukarıdaki işlemi bir kez daha tekrar edip tamamen geriye döndükten sonra, “Bekliyorum, bekliyorum” diye not edin ve yürümeye aynı şekilde devam edin.

Ortam

Bu egzersizi yapmak için evinizdeki küçük veya orta büyüklükte bir odanın size sunacağı mesafe yeterlidir. Farkındalığınızı sürekli olarak adımlarınızda tutun. Herhangi bir his veya nesne oluştuğunda adım atmayı bırakın. “Duruyorum, duruyorum” diye not ederek ilk duruş pozisyonuza gelin ve oluşanı not edin.

“Uykuluyum, uykuluyum”, “Kaşınıyor, kaşınıyor”, “Hissediyorum, hissediyorum” Not etme işlemini bitirdikten sonra, “Bekliyorum, bekliyorum” diye not edin ve dikkatinizi adımlamaya verip yine sağ adımdan başlayarak meditasyona devam edin.

Farkındalığınız sürekli olarak yaptığınız harekettte olmalıdır. Bu işlem otomatik olduğunda veya dikkatiniz başka bir şeye kaydığında durun, oluşan durumu not edin ve meditasyonunuza geri dönün. Bu hareketler başlangıç seviyesinde geçerlidir ve 5-10 dakika meditasyon yeterlidir. Sonrasında yavaşça ve yaptığınız her hareketin farkına vararak oturun ve yine aynı süre ile yapacağınız oturarak meditasyona geçin.


Bir sonraki yazımız: Meditasyon Teknikleri: Oturarak Meditasyon